Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрофізики запропонували новий метод полювання на перші зорі

11 травня 2024

 

Недавнє дослідження під керівництвом наукової групи професора Джейн Лісін Дай (Jane Lixin Dai) з фізичного факультету Гонконгського університету встановило новий метод виявлення зір першого покоління, відомих як зорі населення ІІІ (Population III stars, Pop III). Їх астрономи досі не спостерігали.

Докладніше:

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Бредлі Джеймс (3.ІІІ.1693 — 13.VII.1762)

 

Bredli 

Англійський астроном Джеймс Бредлі (раніше часто називали Брадлей) народився 3 березня 1693 р. в Шерборні (графство Ґлостершир). Закінчив Оксфордський університет (1714) і 1719 р. почав служити дияконом в містечку Венстед. Але під впливом рідного дядька Джеймса Поунда вирішив присвятити себе астрономії. Його спостереження руху супутників Юпітера були такими якісними, що 1721 р. його запросили стати професором астрономії в Оксфордському університеті.

 

Упродовж 1742—1762 рр. був директором Гринвіцької обсерваторії і королівським астрономом. Наукові інтереси Джеймса Бредлі — спостережна астрономія. Відкрив аберацію світла (1727) і нутацію земної осі (1737). Упродовж 1750—1761 рр. виконав меридіанні спостереження, на підставі яких пізніше було визначено сталі аберацій, прецесії і нутації. Виконав вимірювання діаметрів Венери, Марса, Юпітера, Сатурна та його кілець. Спостерігав комети й обчислив елементи орбіт кількох із них.

 

На честь науковця названо гору на Місяці, астероїд 2634 Джеймс Бредлі.

 

Джеймс Бредлі помер 13 липня 1762 р. в Шелфорді (графство Ґлостершир, Англія).

 

Докладніше про Джеймса Бредлі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1