Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи вперше докладно відстежили грануляцію на поверхні зорі R Золотої Риби

11 вересня 2024

 

Вперше астрономи зробили знімки не схожої на Сонце зорі з такою деталізацією, що вдалося відстежити рух на її поверхні утворень газу, які вибухають. Зображення зорі R Doradus (Золотої Риби) отримано в липні та серпні 2023 р. за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), телескопа, співвласником якого є Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO). На них видно величезні гарячі бульбашки газ, у 75 разів більші Сонця, що з’являються на поверхні та занурюються назад у надра зорі швидше, ніж очікувалося.

Докладніше:

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Астрономічні світлини і відеозображення

 

Перші фотографічні зображення небесних об’єктів отримано на початку 40-х років ХІХ ст. (1840 р. — перший знімок Місяця, 1842 р. — перший знімок сонячного спектра, 1845 р. — перше зображення сонячного диска, на якому чітко були помітні плями тощо).

 

Астрономи не лише одними з перших стали використовувати фотографію, але й стояли біля її витоків. Доповідь про винахід Ж. Ньєпсом і Л. Дагером фотографії на зборах Паризької академії наук 7 січня 1839 р. виголосив, а згодом опублікував повний опис винаходу, Франсуа Араґо. Термін «фотографія» запропонували також астрономи — Джон Гершель та незалежно від нього Йоганн Генріх фон Медлер.

 

Застосування фотографії (нині цифрових приймачів випромінювання) в астрономії за її значимістю можна порівняти хіба що із появою і використанням телескопа.

 

Нині зображення (фото й відео) астрономічних об’єктів можна зустріти де завгодно — часто ними ілюструють речі, мало пов’язані з астрономією (наприклад, в рекламних цілях), їх застосовують не для передачі певного наукового змісту, а для збудження подиву, позитивних емоцій. З цією метою, зокрема, влаштовують виставки астрофотографії.

 

Основні «постачальники» астрономічних зображень — наземні й космічні обсерваторії, а також окремі фотографи, які спеціалізуються на астрофотографії. В інтернеті можна знайти величезну кількість як окремих зображень на астрономічну тему, так і спеціалізовані ресурси, де їх збирають і зберігають. Нижче вказані найвідоміші такі ресурси.

 

Astronomy Picture of the Da

 

 

 

Астрономічна картина дня (Astronomy Picture of the Day) — понад десять років на цьому інтернет-ресурсі щодня розміщують зображення астрономічного змісту з коротким фаховим текстовим коментарем.

 

 

 

 

 

Photojournal

 

Фотожурнал (Photojournal) — cайт-інтерфейс до великого архіву якісних зображень (the Planetary Image Archive), що міститься в Системі планетних даних (The Planetary Data System, PDS) NASA. Астрономічні знімки подано за такими темами: Сонячна система; наукові супутники й телескопи; Всесвіт; історія та ін. Зображення отримано з допомогою космічних апаратів (зокрема, космічних телескопів), запущених США за всю історію космічних польотів.

 

 

 

 

heritage stsci

Проект «Спадщина Габбла» (The Hubble Heritage Project) заснований у 1998 р. з метою показати широкому загалу найкращі (естетично привабливі) зображення, які науковці отримують з допомогою Космічного телескопа імені Габбла. Насправді, багато астрофотографій, отриманих для суто наукових цілей, не вражають своєю красою. Тому зображення, вміщені на цьому сайті, — це найцікавіші світлини, зроблені «Габблом», й спеціально опрацьовані за кольором, для показу громадськості. Вони доступні в різних форматах, зокрема, як заставки для монітора комп’ютера.

 

 

 

astro video

 

Відематеріали астрономічного змісту, якщо не брати до уваги виробників науково-популярних фільмів, на своїх сайтах вміщують окремі обсерваторії. Мета такого відео — подавати популярно інформацію про роботу наукової установи, її здобутки тощо. Наприклад, Європейська південна обсерваторія на сайті має окремий розділ «Відео». Натомість NASA вміщує багато різноманітного відео на сайті в розділі «Мультимедіа» (відеогалерея).

 

Зоряне небо

Астрономічні проекти та ініціативи

  • За астрономічну культуру в Україні!

    Безстрокову науково-просвітницьку програму «За астрономічну культуру в Україні!» започатковано Українською астрономічною асоціацією з метою підвищення рівня обізнаності широкого загалу з науковими здобутками сучасної астрономії та протидії анти- та псевдонауковим поглядам. Докладніше

  • Майстер-клас «Пізнаваймо зоряне небо!»

    Упродовж календарного року, за ясного неба й за обов’язкової попередньої домовленості, здійснюємо прогулянки і знайомимо зі справжнім зоряним небом. Докладніше

  • Астрономічний клас в Музеї історії ГАО НАН України

    Головна астрономічна обсерваторія НАН України (ГАО НАН України) приділяє увагу питанням астрономічної освіти серед учнівської молоді. Для цього в ГАО вже запроваджено навчально-пізнавальні екскурсії. Обсерваторія пропонує навчальним закладам й інші освітні продукти, наприклад: «Уроки астрономії в Музеї ГАО НАН України», «Астрономія від астрономів» та «Навчальні астрономічні спостереження». Докладніше

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1