Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Яскраві протозорі й темні хмари сусідять в зоряному розпліднику

19 травня 2023

Зображення, отримане в одній з обсерваторій NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory), показує величезну темну міжзоряну хмару Lupus 3 на контрасті з сліпучими новонародженими зорями у світлій туманності Bernes 149.

 

 

Масивну міжзоряну хмару Lupus 3, в якій утворюються зорі, сфотографували в Міжамериканській обсерваторії Серро Тололо NSF NOIRLab у Чилі за допомогою 570-мегапіксельної камери темноїенергії (Dark Energy Camera, DECcam), виготовленої Міністерством енергетики США. У сліпучій центральній ділянці цієї розлогої хмари видно пару новонароджених зір, які вириваються зі своїх природних коконів пилу та газу, щоб освітити туманність Bernes 149. (Це світла туманність, яку видно тому, що вона відбиває світло близьких до неї зір — Ред.) Такі контрастні ділянки роблять цей об’єкт головною мішенню для досліджень процесу зореутворення.

Докладніше:

Європейський телескоп відкрив приховані краєвиди величезних зоряних ясел

11 травня 2023

 

За допомогою оглядового телескопа для астрономії, що працює у видимому та інфрачервоному діапазонах електромагнітного спектра (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, VISTA) і належить Європейській південній обсерваторії (European Southern Observatory,ESO), астрономи створили величезний інфрачервоний атлас п’яти найближчих до Землі ділянок зореутворення. Для цього вони об’єднали понад мільйон зображень. Ці великі мозаїки показують молоді зорі, які занурені в густі хмари пилу, у процесі формування. Новий атлас стане для астрономів унікальним джерелом інформації, за допомогою якого можна розшифрувати складну загадку процесу народження зір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Автори та розробники Українського астрономічного порталу

 

Матеріали, вміщені на сторінках Українського астрономічного порталу, підготовлені співробітниками лабораторії методологічного та інформаційного забезпечення астрономічної освіти і науки (МІЗОН-А) Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

 

Ці матеріали (головно тексти, а також світлини) були дібрані упродовж 20132015 років під час виконання лабораторією пошукової теми «Методологія та засоби формування науково-освітнього інформаційного ресурсу “Український астрономічний портал”».

 

  • Український астрономічний портал призначений для комунікації між астрономічним середовищем і широким загалом користувачів, а тому його можна використовувати в науковій, освітній та просвітницькій сферах. Для наукової сфери він корисний тим, що дає можливість дослідникам із суміжних наук дізнаватися про нові астрономічні результати з «перших рук». Для освіти (вищої і середньої) він відкриває доступ до різноманітної астрономічної інформації, яку можна використати з освітньою метою чи прямо в процесі навчання. Портал важливий з огляду просвітницької діяльності, бо подає інформацію від наукової спільноти без посередників. У цьому сенсі він є надійним джерелом достовірних науково-популярних матеріалів.

Склад авторського колективу:

  • Іван Крячко
  • Георгій Ковальчук, к. ф.-м. н.
  • Алла Корсунь, к. ф.-м. н.
  • Галина Лазоренко
  • Лідія Свачій, к. ф.-м. н.
  • Катерина Ненахова

 

Автори вдячні колегам з Головної астрономічної обсерваторії НАН України, які сприяли роботі зі створення цього порталу. Окрема подяка Людмилі Пакуляк, яка допомогла створити сайт.

 

Будемо вдячні за конструктивну критику, вказівки на зауважені помилки, а також думки щодо подальшого розвитку Українського астрономічного порталу.

 

Адреса для листування: кір@mao.kiev.ua (Іван Крячко).

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1