Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи вперше докладно відстежили грануляцію на поверхні зорі R Золотої Риби

11 вересня 2024

 

Вперше астрономи зробили знімки не схожої на Сонце зорі з такою деталізацією, що вдалося відстежити рух на її поверхні утворень газу, які вибухають. Зображення зорі R Doradus (Золотої Риби) отримано в липні та серпні 2023 р. за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA), телескопа, співвласником якого є Європейська південна обсерваторія (European Southern Observatory, ESO). На них видно величезні гарячі бульбашки газ, у 75 разів більші Сонця, що з’являються на поверхні та занурюються назад у надра зорі швидше, ніж очікувалося.

Докладніше:

Величезне злиття: дослідження виявило докази походження надмасивної чорної діри в центрі Галактики

07 вересня 2024

 

Походження надмасивних чорних дір, маса яких у мільйон разів перевищує масу Сонця і які містяться в центрі більшості галактик, залишається однією з найбільших космічних таємниць.

 

Тепер дослідники з Центру астрофізики Невади (NCfA) при Університеті Невади в Лас-Веґасі (UniversityofNevada, LasVegas; UNLV) виявили переконливі докази того, що надмасивна чорна діра в центрі нашої галактики Молочний Шлях, відома як Стрілець A* (SgrA*), ймовірно, є результатом космічного злиття.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Автори та розробники Українського астрономічного порталу

 

Матеріали, вміщені на сторінках Українського астрономічного порталу, підготовлені співробітниками лабораторії методологічного та інформаційного забезпечення астрономічної освіти і науки (МІЗОН-А) Головної астрономічної обсерваторії НАН України.

 

Ці матеріали (головно тексти, а також світлини) були дібрані упродовж 20132015 років під час виконання лабораторією пошукової теми «Методологія та засоби формування науково-освітнього інформаційного ресурсу “Український астрономічний портал”».

 

  • Український астрономічний портал призначений для комунікації між астрономічним середовищем і широким загалом користувачів, а тому його можна використовувати в науковій, освітній та просвітницькій сферах. Для наукової сфери він корисний тим, що дає можливість дослідникам із суміжних наук дізнаватися про нові астрономічні результати з «перших рук». Для освіти (вищої і середньої) він відкриває доступ до різноманітної астрономічної інформації, яку можна використати з освітньою метою чи прямо в процесі навчання. Портал важливий з огляду просвітницької діяльності, бо подає інформацію від наукової спільноти без посередників. У цьому сенсі він є надійним джерелом достовірних науково-популярних матеріалів.

Склад авторського колективу:

  • Іван Крячко
  • Георгій Ковальчук, к. ф.-м. н.
  • Алла Корсунь, к. ф.-м. н.
  • Галина Лазоренко
  • Лідія Свачій, к. ф.-м. н.
  • Катерина Ненахова

 

Автори вдячні колегам з Головної астрономічної обсерваторії НАН України, які сприяли роботі зі створення цього порталу. Окрема подяка Людмилі Пакуляк, яка допомогла створити сайт.

 

Будемо вдячні за конструктивну критику, вказівки на зауважені помилки, а також думки щодо подальшого розвитку Українського астрономічного порталу.

 

Адреса для листування: кір@mao.kiev.ua (Іван Крячко).

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1