Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрофізики запропонували новий метод полювання на перші зорі

11 травня 2024

 

Недавнє дослідження під керівництвом наукової групи професора Джейн Лісін Дай (Jane Lixin Dai) з фізичного факультету Гонконгського університету встановило новий метод виявлення зір першого покоління, відомих як зорі населення ІІІ (Population III stars, Pop III). Їх астрономи досі не спостерігали.

Докладніше:

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Галлей Едмонд (29.XI.1656 — 14.I.1742)

 

Hallei 

Англійський астроном і геофізик Едмонд Галлей народився 29 листопада 1656 р. у Гаґґерстоні, поблизу Лондона. Закінчивши (1676) Оксфордський університет, взяв участь в експедиції (1676–1678) на острів Святої Єлени, де виконав спостереження південного неба й уклав перший каталог південних зір. У 1682 р. відкрив власну обсерваторію в одному з районів Лондона. Упродовж 1685—1699 рр. — помічник секретаря Лондонського королівського товариства. У 1703 р. став професором геометрії Оксфордського університету. У 1720—1742 — директор Гринвіцької обсерваторії і королівський астроном.

 

Галузь наукових інтересів Едмонда Галлея — астрономія, математика, геофізика. Розробив метод розрахунку кометних орбіт й відкрив періодичність деяких комет (одна з них відома тепер як комета Галлея). Також розробив метод визначення відстані від Землі до Сонця за результатами спостережень проходженням внутрішніх планет (Меркурія і Венери) по диску Сонця. У 1718 р., порівнявши свої дані про положення зір з їхніми координатами, вказаними в каталозі Птолемея, визначив (1718) власний рух зір (Арктур, Проціон і Сиріус).

 

Упродовж 1685—1693 рр. був редактором «Philosophical Transactions of the Royal Society» — філософських праць Лондонського королівського товариства. На честь науковця (окрім відомої комети) названо кратер на Марсі, кратер на Місяці, астероїд 2688 Галлей.

 

Помер Едмонд Галлей 14 січня 1742 р. у Гринвічі.

 

Докладніше про Едмонда Галлея

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1