Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Обсерваторія Рубін несе до публіки всесвіт своїх відкриттів

03 червня 2023

Започатковано першу свого роду єдину освітню та інформаційно-просвітницьку програму з набором інтерактивних онлайн-практик, присвячених Обсерваторії Рубін та її науковим здобуткам.

 

 

Освітня та науково-просвітницька програма Обсерваторії Віри Рубін (Vera C. Rubin Observatory), яку розпочато першого червня поточного року і яку повністю фінансує Національний науковий фонд США, є свідченням того, що велика астрономічна дослідницька установа наступного покоління ще на етапі будівництва готується до поширення інформації про свою роботу. Коли наприкінці 2024 року розпочнуться наукові дослідження, обсерваторія виконуватиме повний огляд південного неба кожні кілька ночей, щоб вивчати темну матерію, темну енергію та мінливий Всесвіт. «Рубін» поділиться інформацією про результати дослідження з громадськістю.

Докладніше:

Виявлено мінливість рентгенівського випромінювання від струменів чорних дір

31 травня 2023

 

Астрономи тільки відносно недавно виявили, що струмені (джети), які йдуть від чорних дір, випромінюють рентгенівські промені. Те, як в цих струменях відбувається прискорення частинок до такого високоенергетичного стану, досі є загадкою. Одна з провідних моделей того, як такі струмені генерують рентгенівське випромінювання, передбачає, що рентгенівське випромінювання струменів буде стабільним протягом тривалого часу (мільйони років). Однак астроном з Мерілендського університету Ейлін Мейер (Eileen Meyer) та її колеги виявили, що рентгенівське випромінювання статистично значущої кількості струменів змінювалося лише протягом кількох років.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Болтон Гейтенбі Джон (5.VI.1922 — 6.VII.1993)

 

Bolton 

Англійський і австралійський астроном Джон Гейтенбі Болтон народився 5 червня 1922 р. у м. Шеффілд (Англія). Вищу освіту здобув (1943) у Кембриджському університеті. З 1946 р. до 1954 р. був співробітником відділу радіофізики Організації науково-промислових досліджень в Сіднеї (Австралія). Протягом 1955—1961 рр. працював у США — в Каліфорнійському технологічному інституті (заснував радіоастрономічну обсерваторію інституту в Овенс-Веллі). 1961 р. повернувся до Австралії щоб очолити роботи зі створенні нового 64-метрового повноповоротного радіотелескопа в обсерваторії Паркс (нині Австралійська національна радіоастрономічна обсерваторія; її першим директором був Дж. Болтон). З допомогою цього радіотелескопа у 1969 р. отримували радіо й телевізійні сигнали від космічного корабля «Аполлон 11», що діставив перших землян на поверхню Місяця.

 

Галузь наукових інтересів Джона Болтона — радіоастрономія. Досліджував дискретні радіоджерела (серед іншого й квазари), а також радіовипромінювання планет і Сонця. Разом із співробітниками уклав кілька каталогів дискретних джерел радіовипромінювання.

 

У 1973—1979 рр. був віце-президентом Міжнародного астрономічного союзу.

 

Джон Гейтенбі Болтон помер 6 липня 1993 р. в Австралії.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1