Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Бредлі Джеймс (3.ІІІ.1693 — 13.VII.1762)

 

Bredli 

Англійський астроном Джеймс Бредлі (раніше часто називали Брадлей) народився 3 березня 1693 р. в Шерборні (графство Ґлостершир). Закінчив Оксфордський університет (1714) і 1719 р. почав служити дияконом в містечку Венстед. Але під впливом рідного дядька Джеймса Поунда вирішив присвятити себе астрономії. Його спостереження руху супутників Юпітера були такими якісними, що 1721 р. його запросили стати професором астрономії в Оксфордському університеті.

 

Упродовж 1742—1762 рр. був директором Гринвіцької обсерваторії і королівським астрономом. Наукові інтереси Джеймса Бредлі — спостережна астрономія. Відкрив аберацію світла (1727) і нутацію земної осі (1737). Упродовж 1750—1761 рр. виконав меридіанні спостереження, на підставі яких пізніше було визначено сталі аберацій, прецесії і нутації. Виконав вимірювання діаметрів Венери, Марса, Юпітера, Сатурна та його кілець. Спостерігав комети й обчислив елементи орбіт кількох із них.

 

На честь науковця названо гору на Місяці, астероїд 2634 Джеймс Бредлі.

 

Джеймс Бредлі помер 13 липня 1762 р. в Шелфорді (графство Ґлостершир, Англія).

 

Докладніше про Джеймса Бредлі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1