Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Вебб розкриває нові деталі та таємниці полярного сяйва Юпітера

13 травня 2025

Космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA/ESA/CSA зафіксував нові деталі полярних сяйв на найбільшій планеті нашої Сонячної системи. Танцюючі вогні, що спостерігаються на Юпітері, у сотні разів яскравіші за ті, що видно на Землі. Завдяки підвищеній чутливості телескопа Вебба астрономи вивчали ці явища, щоб краще зрозуміти магнітосферу Юпітера.

Полярні сяйва виникають, коли високоенергетичні частинки потрапляють в атмосферу планети поблизу її магнітних полюсів і стикаються з атомами газу. Полярні сяйва на Юпітері не тільки величезні за розміром, але й у сотні разів енергійніші, ніж полярні сяйва на Землі. Тут полярні сяйва викликані сонячними бурями — коли заряджені частинки падають на верхні шари атмосфери, збуджують гази та змушують їх світитися червоним, зеленим та фіолетовим кольором. Тим часом Юпітер має додаткове джерело своїх полярних сяйв; сильне магнітне поле газового гіганта захоплює заряджені частинки з навколишнього середовища. Це включає не лише частинки сонячного вітру, але й частинки, що викидаються в космос його супутником Іо, відомим своїми численними та великими вулканами. 

Read more

Пошук інформації на порталі

Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
астероїд
Астероїд Дональдйохансон, який побачив апарат Lucy Long-Range Reconnaissance Imager (L'LORRI) на космічному кораблі NASA Lucy під час його обльоту. Ця покадрова зйомка показує зображення, зроблені приблизно кожні 2 секунди, починаючи з 13:50 за EDT (17:50 UTC), 20 квітня 2025 року. Астероїд обертається дуже повільно; його явне обертання тут пов’язане з рухом космічного корабля, коли він пролітає біля Дональдохансона на відстані від 1000 до 660 миль (1600–1100 км). Найближча дистанція зближення космічного корабля становила 600 миль (960 км), але зображені зображення були зроблені приблизно за 40 секунд до цього, найближчі – на відстані 660 миль (1100 км). Авторство: NASA/Goddard/SwRI/Johns Hopkins APL
 
За даними NASA, дані, отримані протягом наступного тижня, повинні допомогти прояснити форму астероїда.
У неділю Люсі пройшла в межах 600 миль (960 кілометрів) від невеликого астероїда, відомого як Дональдйохансон, у головному поясі астероїдів між Марсом і Юпітером. Він названий на честь палеонтолога, який 50 років тому в Ефіопії виявив скам’янілість Люсі.
Космічний апарат був запущений у 2021 році для вивчення недосліджених так званих троянських астероїдів поблизу Юпітера. До 2033 року заплановано вісім прольотів біля Троянських астероїдів.
 
Джерело phys.org

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1