Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Дельпорт Жозеф Ежен (10.I.1882 — 19.X.1955)

 

Delport 

Бельгійський астроном Ежен Жозеф Дельпорт народився 10 січня 1882 р. в Женаппі (Брабант). Закінчивши (1903) Брюссельський університет, працював в Королівській обсерваторії в Укклі (протягом 1936—1947 рр. на посаді директора) до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Ежена Дельпорта — позиційна астрономія. Виконав (1903—1919) кілька тисяч визначень положень зір на меридіанному колі для міжнародної кооперативної програми «Карта неба». Виконував регулярні спостереження комет і астероїдів (відкрив понад півсотні нових астероїдів). За дорученням Міжнародного астрономічного союзу видав (1930) Атлас сузір’їв, де було остаточно встановлено сучасні межі сузір’їв усього неба.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1274 Дельпортія.

 

Ежен Жозеф Дельпорт помер 19 жовтня 1955 р. у м. Уккел (Бельгія).

 

Докладніше про Ежена Дельпорта

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1