Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Довкілля квазарів раннього Всесвіту справді захаращені

24 вересня 2024

Нова знахідка, виявлена за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera), надає чітке пояснення головоломки «міської щільності» квазара.

 

 

Спостереження за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera, DECam) підтверджують очікування астрономів про те, що квазари раннього Всесвіту утворилися в ділянках космосу, густонаселених галактиками-супутниками. Винятково широке поле зору DECam та спеціальні фільтри зіграли вирішальну роль у досягненні цього результату. Спостереження також показують, чому попередні дослідження, спрямовані на визначення щільності околиць квазарів раннього Всесвіту, дали суперечливі результати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про ас-Суфі

 

Відомий астроном Абу-л-Хусайн Абд ар-Рахман ібн Умар ібн Мухаммад ібн Сахл ас-Суфі ар Разі народився 8 грудня 903 р. (помер 25 травня 986 р.) — один із найвидатніших астрономів середньовічного Сходу.

 

Він народився у м. Рей (неподалік від сучасного Тегерана) — одному з найдавніших іранських міст, яке тепер не існує. Відомостей про ранній період життя й діяльності ас-Суфі не виявлено. Приблизно з 960 р. він працював у м. Шираз — столиці держави Буїдів (під владою династії Буїдів упродовж 945—1055 рр. перебувала значна територія Іраку й Ірану) спочатку при дворі правителя Адуда ад-Даула, а з 983 р. при дворі його сина Шарифа ад-Даула. За Адуда ад-Даула держава Буїдів була досить могутньою, а її столиця стала великим науковим центром. Таким чином, діяльність ас-Суфі проходила в колі знаменитих астрономів і математиків. Ас-Суфі мав серед сучасників репутацію астронома першого рангу — спостерігача, теоретика, конструктора астрономічних інструментів. Сам правитель Адуд ад-Даул називав його своїм учителем у науці про зорі. Учені при дворі правителя Буїдів мали сприятливі умови для наукової діяльності. В їхньому розпорядженні були досить досконалі як на той час астрономічні інструменти й чудова бібліотека. Упродовж 969—970 рр. та 971 і 972 рр. у Ширазі проводились спостереження Сонця, у яких брав активну участь (ймовірно, навіть керував ними) ас-Суфі. Учений визначив різницю довгот Багдада й Шираза. Результати ас-Суфі згодом використав знаменитий середньоазіатський учений ал-Біруні (див. «Астрономічний календар», 1998 р., с. 207—209) для своїх астрономічних і геодезичних досліджень.

 

Ас-Суфі написав декілька астрономічних творів. Найважливіший із них має назву «Книга нерухомих зір»; він завершений близько 965 р. і присвячений Адудові ад-Даулу. «Книга нерухомих зір» містить каталог 1017 зір із детальним описом 48 сузір’їв. На основі власних спостережень ас-Суфі критично переглянув й уточнив результати своїх попередників, головним чином давньогрецького вченого Птолемея (приблизно 87—165), щодо карти зоряного неба. Ас-Суфі розглянув кожну зорю із 48 сузір'їв, відмітив помилковість того чи того значення координат і замінив його своїм, точнішим, значенням. Учений навів також видимі зоряні величини, які визначив зі своїх спостережень. У «Книзі нерухомих зір» вміщено зображення сузір’їв, а також таблиці екліптичних координат і зоряних величин зір. У згаданому творі ас-Суфі вперше детально й систематично виклав відомості про давньоарабську астрономію. Арабська номенклатура зір, яку поновив ас-Суфі, згодом використовувалась у багатьох астрономічних працях інших учених. «Книга нерухомих зір» мала величезний вплив як на учених Сходу, так і на європейських учених, її вважають однією з вершин середньовічної спостережної астрономії. Цей твір упродовж століть розглядався як класичний і служив надійною основою астрономічних обчислень. Результати спостережень ас-Суфі використовували відомі астрономи, серед яких згадуваний уже ал-Біруні та єгипетський астроном ібн Юніс (950—1009). Видатний азербайджанський учений ат-Тусі (див. «Астрономічний календар», 2001 р., с. 228—230) переклав цю працю перською мовою (1250 р.). «Книгу нерухомих зір» вивчали й використовували самаркандські астрономи XV ст. із добре відомої обсерваторії Улугбека (1394—1449). Каталог зір ас-Суфі, уміщений у названому трактаті, був добре відомим у середньовічній Європі. Зокрема, його використали іспанські учені XIII ст. для створення «Альфонсових таблиць» (1252 р.). У XII—XIV ст. «Книгу нерухомих зір» неоднократне перекладено з арабської мови на латинську. Здійснено переклади цього твору староіспанською (середина XIII ст.) та французькою (XIX ст.) мовами. До нашого часу збереглося багато рукописів «Книги нерухомих зір» арабською й перською мовами, створених упродовж XI—XVIII ст.; деякі рукописи досить цінні з художньої точки зору.

 

Іще одна наукова праця ас-Суфі має назву «Книга дій з астролябією». Астролябія — це стародавній астрономічний інструмент, який застосовувався для механічного розв’язку задач сферичної астрономії. Астролябія була найпопулярнішим астрономічним приладом у країнах мусульманського середньовіччя. У згаданому творі ас-Суфі описав астролябію та детально виклав методи роботи з нею. Цей трактат мав сильний вплив на астрономів пізніших часів.

 

Вище вже зазначалося, що ас-Суфі був умілим конструктором астрономічних інструментів. До пристроїв, які виготовив учений, належить так званий небесний глобус. У трактаті «Книга дій з небесним глобусом» ас-Суфі описав операції, які можна проводити за допомогою цього інструмента. Небесний глобус — це давній астрономічний прилад у вигляді сфери із зображеними на ній зорями. Є відомості, що інструмент такого типу був виготовлений ще в III чи IV ст. до н.е. Небесні глобуси були сконструйовані в Греції, Китаї, Персії тощо. Ас-Суфі належать праця з геометрії під назвою «Трактат про побудову рівносторонніх многокутників» та декілька творів з алхімії. Наукові праці ас-Суфі були широко відомими. Вони мали значний авторитет на Сході та в Європі.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2003

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1