Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

Група астрономів з Токійського університету та Університету Ніігати виявили можливий новий клас міжзоряних об’єктів. У своєму дослідженні, опублікованому в The Astrophysical Journal, Такаші Онака, Іцукі Сакон і Такаші Шімоніші провели тести навколо того, що вони описують як два «своєрідних вбудованих крижаних об’єкти» в міжзоряному просторі.

obj n c

Лінії молекулярного випромінювання таємничих крижаних об’єктів, зафіксовані телескопом ALMA. Фонове зображення — це інфрачервона композитна кольорова карта, де світло 1,2 мікрона показано блакитним кольором, а світло 4,5 мікрона — червоним, на основі інфрачервоних даних від 2MASS і WISE. Авторство зображення: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Т. Шимоніші та ін. (Ніїгатський університет)

 

У 2021 році дослідники, які вивчали дані японського інфрачервоного супутникового телескопа AKARI, виявили два об’єкти, які явно містили лід, що складається з води та органічних молекул. Такі льоди, як правило, привертають увагу, тому що деякі з них, як вважають, відіграють ключову роль у походженні органічних молекул . Що здивувало відкриття нових льодів, так це їх ізольованість — такі льоди зазвичай знаходяться в зоряних яслах.

У цій новій спробі дослідники по-новому поглянули на два крижані об’єкти, вивчивши дані чилійського телескопа ALMA. Вони зосередилися на інфрачервоних даних від двох об’єктів, очікуючи молекулярних випромінювань, пов’язаних із утворенням зірок.

Натомість вони виявили лише молекулярні викиди монооксиду кремнію та монооксиду вуглецю, обидва з яких мали компактний спеціальний розподіл, він був більш компактний, ніж спостережуваний з іншими крижаними об’єктами. Команда використовувала ці дані для визначення хімічного складу крижаних об’єктів, а також їхніх розмірів, рухів і відстані від Землі.

Вони підрахували, що крижані об’єкти були приблизно на відстані від 30 000 до 40 000 світлових років, і виявили, що один з них мав набагато вищу швидкість, ніж інший, що вказувало на те, що вони не пов’язані один з одним. Вони також відзначили відсутність субміліметрового випромінювання від обох крижаних об'єктів, що було нетипово для таких об'єктів. Вони також виявили, що об’єкти мали вищі співвідношення монооксиду кремнію та чадного газу , ніж інші крижані об’єкти.

Дослідники припускають, що два крижаних об’єкти не схожі на інші, які були знайдені, що робить їх кандидатами на новий тип міжзоряних об’єктів. Вони припускають, що подальше вивчення даних JWST повинно допомогти підтвердити, чи це так.

За даними сайту phys.org підготував М. Лашко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1