Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Джорджа Ері

 

Англійський астроном Джордж Бідделл Ері народився 27 липня 1801 р. (помер 2 січня 1892 р.)  в місті Олнвік (Нортамберленд); вищу освіту дістав у Кембриджському університеті, який закінчив 1823 р. До 1835 р. Ері працював у цьому закладі, будучи з 1826 р. професором математики, а з 1828 р. професором астрономії та директором Кембриджської обсерваторії. Після закінчення університету він, до того ж, став членом Кембриджського філософського товариства. Упродовж 1835—1881 рр. учений був королівським астрономом (обіймав посаду директора Гринвіцької обсерваторії). В 1835 р. його обрано членом Королівського товариства в Единбурзі та членом-кореспондентом Французької академії наук. В 1836 р. учений став членом Королівського товариства в Лондоні, а 1871 р. Ері обрано його президентом. Чотири рази вчений обіймав посаду президента Лондонського королівського астрономічного товариства.

 

Основні напрями досліджень ученого стосуються небесної механіки, практично, астрономії та оптики. Ері обробив одержані в Гринвіцькій обсерваторії упродовж 1750—1830 рр. спостереження Місяця і планет, виявив нову нерівність в рухах Венери та Землі, покращив сонячні таблиці. В 1858 р. майже одночасно з М. А. Ковальським (1821—1884) вчений запропонував новий метод аналізу власних рухів зір для визначення елементів руху Сонця (метод Ковальського—Ері). У 1847 р. він вдосконалив теорію припливів Лапласа. У 1855 р. Ері визначив густину й масу Землі, послуговуючись маятником, встановленим на поверхні та в шахті. У 1834 р. він розробив теорію дифракції світла в об’єктивах телескопів, а 1836 р. розробив сучасну теорію райдуги. Вчений запропонував циліндрично-сферичні лінзи для виправлення астигматизму людського ока (1825 р.) та розробив метод дослідження цапф астрономічного інструмента, названий його ім’ям. У 1839 р. Ері винайшов компенсатор для корабельного компаса. Він сконструював цілу низку астрономічних інструментів, встановлених у Гринвіцькій обсерваторії.

 

Діяльність Ері на посту директора Кембриджської та Гринвіцької обсерваторій сприяла значному розвиткові цих закладів. Зокрема у Кембриджській обсерваторії вчений організував проведення регулярних спостережень планет і публікацію їхніх результатів, а в Гринвіцькій обсерваторії створив декілька нових відділів.

 

Ері опублікував майже 400 наукових і науково-популярних праць. Його наукові досягнення відзначені медаллю ім. Коплі Лондонського королівського товариства (1831 р.) та двома Золотими медалями Лондонського королівського астрономічного товариства.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2001

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1