Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Гарлоу Шеплі

 

Американський астроном Гарлоу Шеплі народився 2 листопада 1885 р. (помер 20 жовтня 1972 р.) у Нешвіллі (штат Міссурі). Дитячі роки його пройшли поблизу Карфагена на фермі, якою володіла його сім’я. Закінчив він 5 класів у сільській школі, а потім займався на комерційних курсах у Піттсбурзі. Деякий час працював репортером у різних газетах. У 1907 р. розпочав навчання в університеті Міссурі, де вивчав астрономію під керівництвом Ф. Сірса, відомого спеціаліста з астрофотометрії.

 

Після закінчення університету в 1911 р. Шеплі поступив у аспірантуру до Г. Н. Рессела в Прінстонському універитеті і 1913 р. захистив дисертацію по затемнюваних зорях, в якій проаналізував 90 щільних подвійних систем. У цій самій праці він показав, що цефеїди не можуть бути подвійними зорями.

 

У 1914 р. Шеплі почав працювати в обсерваторії Маунт-Вілсон. Тут він за порадою гарвардського астронома С. Бейлі зайнявся змінними зорями у кульових скупченнях. Спостерігаючи із 60-дюймовим рефлектором, він відкрив і вивчив багато короткоперіодичних цефеїд у скупченнях і розробив метод визначення відстаней до кульових скупчень, який базується на знайденій Г. Лівітт у 1908 р. залежності між блиском цефеїд і їх періодами. Шеплі прокалібрував цю залежність і показав, що цефеїди можуть бути тими маяками, за допомогою яких можна знаходити галактичні відстані. На 1918 р. він уже простежив відстані 25 із 100 відомих кульових скупчень. Усі вони знаходились дуже далеко від Сонця — від 15 000 до 100 000 світлових років.

 

Вивчивши розподіл кульових скупчень на небі і знаючи їхні відстані від Сонця, Шеплі зробив сміливе припущення: система кульових скупчень обрисовує всю нашу Галактичну систему, центр якої лежить на відстані 50 000 світлових років від Сонця (за сучасними даними — 33000 світлових років). Подальші дослідження показали вірність цього уявлення. Шеплі змістив Сонячну систему із привілейованого положення в центрі Галактики, яке їй відводили ще з перших років вивчення нашої зоряної системи, на далеку галактичну околицю.

 

Деякі астрономи вважали створену Шеплі шкалу галактичних відстаней надто великою і розміри Молочного Шляху значно меншими (в 10 разів). Дискусія, що розгорнулася навколо цієї проблеми, завершилася визнанням вірності великої шкали Шеплі. Але в питанні про природу спіральних туманностей, що дебатувалося в той самий час (початок 20-х років), він спочатку стояв на хибних позиціях — вважав, що ці туманності належать нашій Галактиці.

 

Згодом Шеплі став одним із найактивніших досліджувачів галактик. Разом з А. Еймз склав каталог яскравих галактик, відкрив дві перші карликові галактики (в сузір’ях Скульптора і Печі).

 

У 1921 р. Шеплі призначили директором Гарвардської обсерваторії і професором астрономії Гарвардського університету (Кембрідж, Массачусетс). Він багато зробив для розвитку обсерваторії, яка за роки його керівництва стала одним із найважливіших осередків вивчення змінних зір і найбільшим центром підготовки астрономів.

 

Шеплі в ці роки активно досліджував змінні зорі, особливо у Магелланових Хмарах. Після виходу у відставку в 1952 р. він чимало сил віддав навчально-популярній діяльності, багато їздив, читав лекції. Широковідомі його книги «Галактики» (російський переклад 1947 р.), «Зорі і люди» (російський переклад 1962 р.), «Поза обсерваторією» (1967) та «Через терни до зір» (1969).

 

Повагу світової наукової громадськості  Шеплі здобув невтомною діяльністю по організації міжнародного наукового співробітництва, відіграв велику роль у створенні ЮНЕСКО. У 1945 р. він один із перших після війни відвідав Радянський Союз. За прогресивні погляди Шеплі в 1946—1950 рр. зазнав переслідувань.

 

Шеплі був обраний членом Національної АН США (1924) та багатьох інших академій. У 1939—1944 рр. був президентом Американський академії мистецтв і наук. Серед одержаних ним наукових нагород — медалі ім. Дрепера Національної АН США (1926), ім. Румфорда Американської академії мистецтв і наук (1933), Золота медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1934).

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1985

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1