Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Гарольда Бебкока

 

 

Американський астроном Геролд Ділос Бебкок народився 24 січня 1882 р. (помер 8 квітня 1968 р.) в Еджертоні (штат Вісконсін). Після закінчення Каліфорнійського університету в Берклі (1907) два роки працював у Бюро стандартів у Вашингтоні. У 1909 р. почав працювати в обсерваторії Маунт-Вілсон, де став до ладу найбільший в той час у світі 60-дюймовий рефлектор. Бебкок одержав перші зоряні спектрограми з цим інструментом. Незабаром він зосередив зусилля на лабораторних дослідженнях, які були необхідні для дальшого вивчення за допомогою ефекту Зеемана щойно відкритого Дж. Хейлом магнітного поля Сонця. Разом з Ч. Сент-Джоном Бебкок визначив інтерферометричним методом точні довжини хвиль багатьох спектральних ліній, які були стандартами при вимірюванні сонячного спектра. У 1928 р. обсерваторія Маунт-Вілсон опублікувала переглянуті Роуландові таблиці сонячного спектра. В цьому виданні Бебкоку належить продовження таблиць в ультрафіолетову та інфрачервону ділянки спектра, він також ототожнив багато нових ліній і виправив деякі ототожнення Роуланда. Серед інших лабораторних досліджень вченого треба виділити точне вимірювання смуг молекул кисню, яке дало змогу американським фізикам У. Ф. Жіоку і X. Л. Джонстону відкрити рідкісні ізотопи кисню О17 і О18.

 

Бебкок досяг значних успіхів у виготовленні дифракційних ґраток великих розмірів. Висока якість цих ґраток, якими були обладнані спектрографи великих телескопів Маунт-Вілсон, значною мірою сприяла успішному виконанню спектроскопічних програм обсерваторії.

 

Протягом багатьох років Бебкок працював над проблемою вимірювання загального магнітного поля Сонця. Це поле дуже слабке, і розщеплення спектральних ліній, яке воно спричиняє, таке незначне, що потребує надзвичайно високої точності вимірювання. В 1951 р. Бебкок разом із своїм сином Г. В. Бебкоком спромігся удосконалити метод, який давав необхідну точність. Використавши спеціальні великі дифракційні ґратки і фотоелектричну реєстрацію спектральних ліній, вони створили магнітограф — прилад, що вимірює величину магнітного поля Сонця по усьому його диску.

 

Бебкок був членом Національної АН США (1933). Його нагороджено премією Американської асоціації сприяння розвитку науки (1929), медаллю ім. Брюс Тихоокеанського астрономічного товариства (1953).

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1982

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1