Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Дослідження пов’язує чорні діри з темною енергією

29 жовтня 2024

 

Майже 14 мільярдів років тому, на самому початку Великого Вибуху, таємнича енергія спонукала до експоненціального розширення Всесвіту, що зароджувався, і породила всю відому матерію. Так принаймні слідує із широко визнаної теорії інфляції (інфляційної космології).

 

Ця стародавня енергія мала головні риси темної енергії сучасного Всесвіту, яка досі є найбільшою загадкою щонайменше за одним об’єктивним стандартом: вона становить більшість — приблизно 70% — Всесвіту, але науковці не знають точно, що це так.

Докладніше:

Телескоп Gemini North захопив архіпелаг галактик, заплутаний у павутині темної матерії

24 жовтня 2024

Через сторіччя після того, як астрономи довели існування галактик за межами Молочного Шляху, величезні скупчення галактик відчиняють вікна до сучасних космічних питань.

 

 

100 років тому Едвін Габбл здобув переконливі докази існування інших галактик далеко за межами Молочного Шляху. Зображення, вміщене на початку цієї замітки, отримано за допомогою телескопа «Джеміні-Північ» (Gemini North), який разом зі своїм близнюком «Джеміні-Південь» становлять Міжнародну обсерваторію «Джеміні» (International Gemini Observatory). Нею керує Національна дослідницька лабораторія оптичної та інфрачервоної астрономії (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab) національного наукового фонду (National Science Foundation, NSF) США. Світлина показує частину величезного скупчення Персея, демонструючи його «острівні Всесвіти» у разючих подробицях. Спостереження за цими об’єктами дають змогу проливати світло не тільки на їхні індивідуальні характеристики, але й на такі космічні таємниці, як темна матерія.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Генрі Дрейпера

 

 

Американський астроном-аматор Генрі Дрепер народився 7 березня 1837 р. (помер 20 листопада 1882 р.). Його батько, відомий на той час фізіолог Джон Дрепер був також астрономом-аматором й увійшов в історію астрономії завдяки тому, що одержав перші фотографії Місяця і спектра Сонця. Щоправда, якість цих знімків, зроблених на пластинках Дагера, була низькою. Вже у 13 років Генрі бере участь у фотографічних експериментах батька. Своєю професією, йдучи за батьком, він обирає медицину. В 1857 р. Дрепер закінчує Нью-Йоркський університет. Генрі тільки 20 років, тому він має рік чекати диплом лікаря. У цей рік Дрепер здійснює подорож до Європи, В Англії він відвідує обсерваторію лорда Росса, яка справила на нього велике враження.

 

Дрепер вирішує теж зайнятися астрономічними спостереженнями. Але головною справою для нього залишається медицина. Повернувшись з Європи, він починає працювати у шпиталі в Бельв’ю, в 1860 р. стає професором природничих наук Нью-Йоркського університету, потім — професором фізіології, хімії та фізики.

 

Водночас Дрепер розпочинає астрономічні дослідження. Він споруджує в передмісті Нью-Йорка Хастінг-он-Хадсопі власну обсерваторію, сам шліфує дзеркала для телескопів. У 1864 р. Дрепер будує рефлектор з дзеркалом діаметром 40 см, а потім і 72-сантиметровий рефлектор (деякий час це був найбільший в США телескоп). За допомогою цих інструментів Дрепер фотографує небесні об’єкти. Він одержує якісні знімки Місяця, що витримували збільшення у 30 разів і могли використовуватись як атлас поверхні Місяця. Але понад за все Дрепера приваблює фотографування спектрів. Найцікавіша особливість їх фотографування полягала у тому, що фотоемульсія виявилася чутливою до ультрафіолетових променів, недоступних оку людини. На фотознімках спектрів Сонця і зір було видно нові ділянки спектра, невідомі лінії та смуги. Дреперу належить відкриття у спектрах Сонця і Веги нових ліній водню — ліній серії Бальмера.

 

У 1876 р. на зміну складному мокрому фотографічному процесу прийшли сухі бромсрібні желатинові пластинки. Крім того, що з ними було зручно працювати, вони давали якісніше зображення. Дрепер фотографує Юпітер, яскраву комету 1881 р., туманність Оріона, одержує фотографії спектрів цих об’єктів. В останні три роки життя інтереси Дрепера зосередилися на вивченні спектрів зір. Він збирався скласти каталог зоряних спектрів, одержав спектри 80 зір, але передчасна смерть — Дреперу було всього 45 років — перервала ці дослідження. Вдова Дрепера передала його інструменти і велику грошову суму Гарвардській обсерваторії для продовження досліджень з фотографування зоряних спектрів.

 

Роботу Дрепера продовжив американський дослідник Е.Ч. Пікерінг, котрий 1890 р. видав каталог, у якому містилися спектри 100 тис. зір. Цей каталог носить ім’я Г. Дрепера. У 1918—1924 ор. вийшов другий каталог Г. Дрепера, у якому було 225 тис. спектрів зір до 10—11-ї величини.

 

Національна Академія наук США заснувала медаль ім. Дрепера, яка присуджується за досягнення в астрономії.

 

Л. О. Колоколова

Джерело: Короткий астрономічний календар 1987

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1