Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Землеподібні планети можуть утворюватися в незвичайних умовах

02 грудня 2023

 

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба вперше спостерігала воду та інші молекули у внутрішніх ділянках диска, з яких формуються планети, в одному з найекстремальніших середовищ Галактики. Ці результати свідчать про те, що умови для формування землеподібних (кам’янистих) планет, які зазвичай існують в дисках, що містяться в ділянках утворення зір малої маси, також можуть мати місце в регіонах утворення масивних зір і, можливо, в більш широкому діапазоні середовищ.

Докладніше:

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Камілла Фламмаріона

 

Французький астроном, видатний популяризатор астрономії Камілл Фламмаріон народився 26 лютого 1842 р. (помер 3 червня 1925 р.) у маленькому селищі Монтан-ле-Руа, що на півдні Франції, у родині хлібороба. Батьки мріяли, що їхній первісток буде священиком. Проте ще у ранньому дитинстві Камілл настільки захопився астрономією, що вирішив присвятити їй усе своє життя. Дев’ятирічним хлопчиком, після спостереження часткового сонячного затемнення, він знаходить підручник з космографії та сумлінно, сторінка за сторінкою, переписує його зміст до зошита. Мабуть, це був не найкращий спосіб одержання знань, але змалку Камілл починає займатися самоосвітою і надалі стає неабияким ерудитом.

 

1856 р. родина Фламмаріона у пошуках заробітку переїздить до Парижа, де 14-річний юнак починає працювати учнем гравера. Але весь свій вільний час він, як і раніше, віддає вивченню улюбленої астрономії та поліпшенню своєї загальної освіти. Через два роки Камілл успішно складає іспит на звання бакалавра. В той же час, завдяки щасливому випадку, його приймають на роботу до Паризької обсерваторії. Він стає учнем-астрономом і почуває себе найщасливішою людиною. Але згодом Фламмаріон побачив, що одноманітні обчислювання, якими він займався, дуже далекі від його мрій про астрономію. До того ж користуватися телескопом для самостійних спостережень йому, як учню, було заборонено.

 

Протягом чотирьох років Фламмаріон сумлінно виконував свої обов’язки, продовжуючи займатися самоосвітою, і навіть починає писати книгу. У 1862 р. він надрукував її під назвою «Незліченність населених світів». Книга принесла славу 20-річному юнакові. Вона мала настільки великий успіх, що тільки у Франції витримала 30 видань і була надрукована багатьма іноземними мовами. У 1865 р. з явилося перше російське видання цієї книги.

 

У той час, коли писалася книга, наукових даних про фізичну природу небесних тіл було обмаль, і міркування Фламмаріона здебільшого мали умоглядний характер. Гучний успіх книги назавжди розлучив Камілла Фламмаріона з Паризькою обсерваторією, її директор Левер’є суворо зауважив йому, що тим хто замість копітких наукових досліджень дає волю своїй фантазії немає місця в обсерваторії. Після звільнення Фламмаріон деякий час працював у Бюро довгот, а потім свої зусилля зосередив на популяризуванні астрономії.

 

У 1880 р. вийшла друга його книга — «Популярна астрономія», яка теж швидко набула світової слави й була видана багатьма мовами. Вона була відзначена премією Паризької Академії наук. А за рік побачила світ нова праця Фламмаріона — «Історія неба». Літературний талант автора, його безмежна відданість астрономії та неабияка філософсько-історична ерудиція сприяли небувалому успіху його книг серед широкого кола читачів. Фламмаріон, як ніхто з популяризаторів астрономії, був знаний в багатьох країнах світу. Його книги мали вплив не лише на розвиток аматорського руху в астрономії, а й на формування багатьох астрономів-фахівців.

 

У 1882 р. Фламмаріон започаткував науково-популярний журнал «Астрономія», який видається й досі. А у 1883 р. збудував у Жювізі поблизу Парижа аматорську обсерваторію, де працював до кінця життя. Там він провадив спостереження Місяця, Марса, подвійних зір. Надрукував ґрунтовну монографію про Марс та каталог подвійних зір.

 

З ініціативи Фламмаріона у 1887 р. починає свою роботу Французьке астрономічне товариство. Велика кількість астрономів-аматорів, у тому числі й в Росії, відгукнулись на його запрошення і ввійшла до лав товариства.

 

Книги Фламмаріона й у наш час мають численних читачів.

 

А. М. Довгопол

Джерело: Короткий астрономічний календар 1992

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1