Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Камілла Фламмаріона

 

Французький астроном, видатний популяризатор астрономії Камілл Фламмаріон народився 26 лютого 1842 р. (помер 3 червня 1925 р.) у маленькому селищі Монтан-ле-Руа, що на півдні Франції, у родині хлібороба. Батьки мріяли, що їхній первісток буде священиком. Проте ще у ранньому дитинстві Камілл настільки захопився астрономією, що вирішив присвятити їй усе своє життя. Дев’ятирічним хлопчиком, після спостереження часткового сонячного затемнення, він знаходить підручник з космографії та сумлінно, сторінка за сторінкою, переписує його зміст до зошита. Мабуть, це був не найкращий спосіб одержання знань, але змалку Камілл починає займатися самоосвітою і надалі стає неабияким ерудитом.

 

1856 р. родина Фламмаріона у пошуках заробітку переїздить до Парижа, де 14-річний юнак починає працювати учнем гравера. Але весь свій вільний час він, як і раніше, віддає вивченню улюбленої астрономії та поліпшенню своєї загальної освіти. Через два роки Камілл успішно складає іспит на звання бакалавра. В той же час, завдяки щасливому випадку, його приймають на роботу до Паризької обсерваторії. Він стає учнем-астрономом і почуває себе найщасливішою людиною. Але згодом Фламмаріон побачив, що одноманітні обчислювання, якими він займався, дуже далекі від його мрій про астрономію. До того ж користуватися телескопом для самостійних спостережень йому, як учню, було заборонено.

 

Протягом чотирьох років Фламмаріон сумлінно виконував свої обов’язки, продовжуючи займатися самоосвітою, і навіть починає писати книгу. У 1862 р. він надрукував її під назвою «Незліченність населених світів». Книга принесла славу 20-річному юнакові. Вона мала настільки великий успіх, що тільки у Франції витримала 30 видань і була надрукована багатьма іноземними мовами. У 1865 р. з явилося перше російське видання цієї книги.

 

У той час, коли писалася книга, наукових даних про фізичну природу небесних тіл було обмаль, і міркування Фламмаріона здебільшого мали умоглядний характер. Гучний успіх книги назавжди розлучив Камілла Фламмаріона з Паризькою обсерваторією, її директор Левер’є суворо зауважив йому, що тим хто замість копітких наукових досліджень дає волю своїй фантазії немає місця в обсерваторії. Після звільнення Фламмаріон деякий час працював у Бюро довгот, а потім свої зусилля зосередив на популяризуванні астрономії.

 

У 1880 р. вийшла друга його книга — «Популярна астрономія», яка теж швидко набула світової слави й була видана багатьма мовами. Вона була відзначена премією Паризької Академії наук. А за рік побачила світ нова праця Фламмаріона — «Історія неба». Літературний талант автора, його безмежна відданість астрономії та неабияка філософсько-історична ерудиція сприяли небувалому успіху його книг серед широкого кола читачів. Фламмаріон, як ніхто з популяризаторів астрономії, був знаний в багатьох країнах світу. Його книги мали вплив не лише на розвиток аматорського руху в астрономії, а й на формування багатьох астрономів-фахівців.

 

У 1882 р. Фламмаріон започаткував науково-популярний журнал «Астрономія», який видається й досі. А у 1883 р. збудував у Жювізі поблизу Парижа аматорську обсерваторію, де працював до кінця життя. Там він провадив спостереження Місяця, Марса, подвійних зір. Надрукував ґрунтовну монографію про Марс та каталог подвійних зір.

 

З ініціативи Фламмаріона у 1887 р. починає свою роботу Французьке астрономічне товариство. Велика кількість астрономів-аматорів, у тому числі й в Росії, відгукнулись на його запрошення і ввійшла до лав товариства.

 

Книги Фламмаріона й у наш час мають численних читачів.

 

А. М. Довгопол

Джерело: Короткий астрономічний календар 1992

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1