Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Кароліну Гершель

 

 

Відомий англійський астроном Кароліна Лукреція Гершель, сестра і помічниця В. Гершеля (1738—1822), народилася 16 березня 1750 р. в м. Ганновері (Німеччина) в родині музиканта і була восьмою з десяти дітей, четверо з яких померли малюками. Батько Кароліни, Ісаак Гершель, був скрипалем в оркестрі Ганноверської гвардії. В дитинстві Кароліна Гершель відвідувала школу в гарнізоні у Ганновері, де оволоділа грамотою.

 

1757 р. В. Гершель переїхав до Англії, де згодом одержав посаду органіста в м. Баті. Одним із його обов’язків була організація публічних концертів. 1772 р. В. Гершель запросив сестру переїхати до нього та брати участь в концертах. 16 серпня того ж року Кароліна залишила Ганновер і поселилася у брата в Баті. Протягом наступного десятиліття вона допомагала В. Гершелю в його професії музиканта: проводила репетиції хору, маючи чудовий голос, виступала на концертах як солістка і т. д.

 

Невдовзі після переїзду сестри до Бату В. Гершель почав займатися практичною астрономією. Майже весь свій вільний час він та сестра присвятили шліфуванню та обточуванню телескопічних лінз та дзеркал, а згодом — астрономічним спостереженням. За допомогою брата Кароліна оволоділа основами математики і пізніше самостійно обробляла одержані ним спостереження. Невдовзі після відкриття Урана (1781 р.) В. Гершель був призначений Королівським астрономом і одержав засоби для конструювання 12-метрового телескопа.

 

1782 р. в день Святої Трійці Вільям та Кароліна Гершель востаннє взяли участь в публічному концерті, який відбувся у каплиці св. Маргарити в Баті. 1 серпня того ж року вони переселилися в Датчет поблизу Віндзора. Там В. Гершель встановив 20-футовий телескоп, а Кароліна одержала в своє розпорядження невеликий телескоп, придатний для пошуку комет на зоряному небі. Проте більшу частину свого часу вона допомагала братові в його астрономічних дослідженнях.

 

У квітні 1786 р. Вільям та Кароліна Гершель переселилися в Сло, де встановили більший телескоп. Через рік король Англії призначив К. Гершель офіційним асистентом В. Гершеля з невеликою платнею — 50 фунтів щороку. Після одруження брата Кароліна і далі залишилася його асистентом та секретарем, проте мала більше часу для проведення своїх спостережень. Протягом 1786—1797 рр. вона відкрила 8 комет; до того ж їй належить відкриття 14 туманностей.

 

1822 р. після смерті брата К. Гершель повернулася до Ганновера, де до смерті жила з рідними. У 1828 р. вона завершила підготовку каталогів відкритих В. Гершелем туманностей і скупчень, привівши ці 2500 об’єктів до зручної системи. К. Гершель здійснила велику і трудомістку роботу щодо вивчення похибок зоряного каталога Флемстіда (так званого Британського каталога), в процесі якої склала додатковий каталог 561 зорі, пропущеної у роботі Дж. Флемстіда (1646—1719). 1828 р. К. Гершель була нагороджена Золотою медаллю Лондонського королівського астрономічного товариства, а 1835 р. стала його почесним членом. Через три роки її було обрано почесним членом Ірландської королівської академії наук.

 

К. Гершель написала спогади про В. Гершеля та про їхню спільну роботу. Кароліна Лукреція Гершель померла 9 січня 1848 р.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 1998

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1