Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Хена Чжана

 

Видатний китайський учений, астроном і математик, Чжан Хен народився 78 р. (помер 139 р.) в м. Наньян (тепер провінція Хенань). У молодості Чжан Хен захоплювався літературою, поезією. Він був однією з найосвіченіших людей свого часу. У царині астрономії вчений працював приблизно з 30-річного віку до кінця життя. Декілька років Чжан Хен обіймав посаду придворного астронома й мешкав у столиці Китаю. У той час китайські придворні астрономи спостерігали зорі, Сонце, Місяць і планети. За розміщенням світил на небесній сфері вони мали змогу, серед іншого, визначати початок того чи того сезону, а це було дуже важливим для хліборобства. 116 р. Чжан Хен переїхав зі столиці до іншого міста, де провадив виключно наукову астрономічну діяльність.

 

Чжан Хен вніс багато нового до астрономії того часу. Учений описав 2500 зір, які можна бачити на території Китаю, та згрупував їх у 124 сузір’я; 320 зорям він дав власні імена. Одним із перших Чжан Хен правильно пояснив причину місячних затемнень і дійшов висновку, що Місяць світить відбитим сонячним світлом.

 

Чжан Хен сконструював багато різноманітних астрономічних приладів. Зокрема він розробив теорію вдосконаленої армілярної сфери та виготовив цей прилад. Армілярна сфера — це пристрій, що складається з декількох взаємозв’язаних металевих кілець, кожне з яких відповідає одному з кіл небесної сфери. Іззовні є три нерухомих кільця, які позначають горизонт, небесний меридіан і небесний екватор. Усередині армілярної сфери змонтовано чотири з’єднаних одне з одним кільця, які можуть обертатися як одне ціле навколо полярної осі. Ці кільця позначають колюр рівнодень, колюр сонцестоянь, небесний екватор й екліптику. Крім описаних кілець, усередині міститься ще одне кільце із зоровою трубою, котре може обертатися. На металеві кільця нанесено поділки й найменування градусів і мінут. За допомогою армілярної сфери можна визначати екліптичні й екваторіальні координати небесних світил. Чжан Хен виготовив також демонстраційний пристрій — мідний небесний глобус, на якому відображено взаємні положення зір, Сонця, Місяця й п’яти планет на небесній сфері. Механізм цього приладу запускався водою. Небесний глобус здійснював повний оберт за 24 год. Однак слід зауважити, що пристрій для демонстрації обертання небесної сфери винайдено в Китаї значно раніше. Чжан Хен винайшов сейсмоскоп — прилад, що реєстрував слабкі землетруси на великих відстанях (132 р.).

 

Учений визначив величину кута між площинами екватора й екліптики. За його розрахунками ця величина становить 23°40′ (сучасне значення — 23°26′). Чжан Хен опублікував книгу «Армілярна сфера» (приблизно 120 р.).

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2003

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1