Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Лерона д’Аламбера

 

Французький математик, астроном, філософ Жан Лерон Д’Аламбер народився 17 листопада 1717 р. (помер 29 жовтня 1783 р.) в Парижі. Він був незаконнонародженим сином кавалерійського офіцера, який виховував його в сім’ї скромного паризького ремісника Руссо. Освіту Д’Аламбер одержав у Коллеж де Куатр-Насьон. Спочатку вивчав юридичні науки і медицину, але зрештою вибрав кар’єру математика. Свій перший науковий мемуар Д’Аламбер направив до Паризької АН у 1739 р., а протягом наступних двох років — ще п’ять мемуарів про методи інтегрування диференціальних рівнянь та про рух тіл в середовищі, що чинить опір. 1741 р. він став ад’юнктом з астрономії Паризької АН, а 1746 р. — вільним членом з геометрії. 1751 р. Д’Аламбер разом з Д. Дідро приступив до видання «Енциклопедії наук, мистецтв і ремесел», яка стала прапором французького Просвітництва і дала початок широкому і повсюдному розвитку енциклопедичних видань. Д’Аламбер був науковим редактором «Енциклопедії», написав для неї багато статтей з питань математики, фізики, музики, релігії, права, а також відому вступну статтю — філософський маніфест енциклопедистів і систематичний виклад наукового світогляду. Визнанням заслуг Д’Аламбера у створенні «Енциклопедії» було обрання його у 1754 р. до Французької академії. 1759 р. він відійшов від видання «Енциклопедії» і цілком присвятив себе науковій роботі. Майже весь час він залишався у Парижі, лише в 1764 р. провів три місяці в Берліні на запрошення імператора Фрідріха II. Він відхилив пропозицію імператора переїхати до Берліна і очолити Берлінську АН і запропонував на пост її президента Л. Ейлера. 1772 р. Д’Аламбер став неодмінним секретарем Французької академії. З 1764 р. він був членом Петербурзької АН.

 

Найбільш відома праця Д’Аламбера — це «Трактат про динаміку» (1743), в якому він уперше сформулював загальні правила складання диференціальних рівнянь руху будь-яких матеріальних систем, спираючись на запропонований ним принцип (принцип Д’Аламбера). Застосував цей принцип для опису руху і рівноваги рідин (1744), а також для дослідження причин виникнення вітрів у атмосфері Землі (1747). Математичні дослідження Д’Аламбера з теорії диференціальних рівнянь стали основою математичної фізики — у мемуарі про коливання струни (1747) він уперше в фізиці сформулював хвильове рівняння і подав метод його розв’язання, в праці з теорії опору рідин (1752) диференціальні рівняння гідромеханіки вперше були викладені у формі поля. Важливі результати одержав Д’Аламбер також в алгебрі, в теорії рядів.

 

Праці Д’Аламбера з небесної механіки, поруч з працями його сучасників А. Клеро і Л. Ейлера, заклали фундамент цієї науки про рух небесних тіл під дією сил тяжіння. Д’Адамбер (разом з А. Клеро) зробив перші кроки в розробці теорії збуреного руху планет. Протягом 1747—1756 рр. він працював над теорією руху Місяця і склав таблиці, які постійно уточнював. Дав першу точну теорію прецесії і нутації Землі, показавши, що ці явища зумовлені гравітаційною дією Місяця (1749).

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1983

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1