Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Нормана Поґсона

 

 

Англійський астроном Норман Роберт Погсон народився 23 березня 1829 р. (помер 23 червня 1891 р.) у Ноттінгемі, одержав лише середню освіту. Деякий час працював в оптичній майстерні в своєму рідному місті. Бажання займатися астрономією привело юнака до приватної обсерваторії Дж. Бішопа у Ріджентс-Парку (в Лондоні), де він мав змогу вивчати практичну астрономію під керівництвом відомого астронома Дж. Р. Хайнда (1823—1895).

 

У 1847 р. Погсон виконав своє перше дослідження — обчислив елементи орбіт двох комет. Наступного року він обчислив елементи і ефемериди декількох комет і малих планет, після чого одержав посаду асистента в обсерваторії Бішопа. У 1851—1858 рр. Погсон працював у Редкліфській обсерваторії в Оксфорді, потім деякий час — в обсерваторії в Хартуеллі. 1860 р. його призначили на посаду урядового астронома в Мадрасі (Індія), де він і працював надалі. Основним обов’язком Погсона в обсерваторіях у Редкліфі та Мадрасі були систематичні позиційні спостереження зір, планет, Місяця на пасажному інструменті. Лише за роки роботи в Мадрасі він виконав понад 50000 цих спостережень. Але прославився Погсон дослідженнями змінних зір і малих планет. 1852 р. він відкрив змінність блиску зорі R Лебедя і в наступні роки — ще вісімнадцяти зір. 1854 р. вчений склав повний на той час каталог змінних зір; протягом багатьох років він працював над створенням атласу змінних зір, в якому кожний об’єкт мав карту околиць з величинами зір порівняння.

 

Погсон розробив методи спостережень змінних зір та їх опрацювання. Йому належить конкретизація поняття зоряної величини. До нього різниця блиску двох зір в одну зоряну величину не була точно визначена, і різні спостерігачі користувалися різними шкалами зоряних величин. Погсон запропонував для цієї різниці відношення 1:2,512 (log2,512 = 0,4). У цій шкалі різниця в 5 величин відповідає різниці блиску в 100 разів. Таким чином поняття зоряної величини вперше одержало точну кількісну оцінку.

 

Погсон відкрив дев’ять малих планет, 1872 р. знайшов загублену комету Біели. З-поміж інших його досліджень треба відзначити участь в експедиції директора Гринвічської обсерваторії Дж. Б. Ері по визначенню середньої густини Землі за допомогою маятника (1854).

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1979

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1