Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Докладніше про Петра Івановича Яшнова

 

Відомий астроном, яскравий представник класичної Пулковської астрометричної школи Петро Іванович Яшнов народився 12 червня 1874 року в м. Нижньому Новгороді (Росія) в сім’ї службовця — співробітника торговельної фірми. Сім років хлопець навчався в Нижньогородському реальному училищі, після чого деякий час допомагав батькові. У 1895 р. він вступив до Московського вищого технічного училища на хімічний факультет, де навчався до 1902 р., заробляючи на прожиття приватними уроками. У той часовий відтинок П.І. Яшнов активно цікавився проблемами астрономії: перекладав астрономічну літературу, під керівництвом С.М. Блажка (1870—1956) готував для публікації карту зоряного неба, часто відвідував Московську обсерваторію, в якій 1904 р. вперше приступив до астрономічних спостережень на переносних інструментах. Того ж року за рекомендацією В.К. Цераського (1849—1925) він одержав місце асистента Москов­ської обсерваторії, проте, не маючи там постійної заробітної платні, змушений був підробляти — викладав математику в різних середніх навчальних закладах Москви. У той час П.І. Яшнов одружився з О.І. Сергеєвою, а на початку 1905 р. в них народилася дочка Галина.

 

Улітку 1906 р. П.І. Яшнов проходив практику зі спостережень на пасажному інструменті Пулковської обсерваторії, а протягом наступних років не раз приїжджав у Пулково: спостерігав там на пасажному інструменті, виконував обчис­лення для створення каталогу прямих піднесень зір 1905.0. У 1909 р. П.І. Яшнов став на посаду позаштатного астронома Пулковської обсерваторії. Там він узяв активну участь у виконанні міжнародної програми спостережень зір для пулковського абсолютного каталогу прямих піднесень 1915.0 (інструмент — великий пасажний інструмент). Водночас П.І. Яшнов провадив різноманітні інструментальні дослідження, вивчав особисті похибки спостерігача при реєстрації моментів проходження зір у полі зору інструмента тощо. Згодом він обробляв матеріали пулковських і одеських спо­стережень. Улітку 1911 р. П.І. Яшнову вдалося реалізувати ідею пулковського астронома О.М. Ковальського (1858—1902) щодо підготовки пристрою для автоматичного перемі­щення нитки окулярного мікрометра.

 

Улітку 1912 р. П.І. Яшнов активно долучився до організації Південного відділу Пулковської обсерваторії в м. Миколаєві, узявши участь у виборі місця для будівництва павільйону меридіанних інструментів. Наприкінці 1912р. вчений разом із сім’єю переїхав до Миколаєва. Крім основної роботи, він виконував деякі функції морського астронома: визначав місцевий час, перевіряв астрономічні інструменти, призначені для суден, і т. д.

 

Навесні 1913 р. в Миколаївській обсерваторії був установлений пасажний інструмент, на якому з 1914 р. астрономи проводили абсолютні спостереження зір для Миколаївського каталогу 1915,0. П.І. Яшнов узяв активну участь у цій роботі, отримавши до середини 1916 р. майже половину спостережень зір, які ввійшли до каталогу.

 

У 1914 р. П.І. Яшнов очолив сейсмічну станцію в Миколаєві, на якій проводили дослідження деформації земної кори під впливом місячно-сонячного притягання. Того ж року він узяв участь в експедиції до Київської губернії для спостереження сонячного затемнення.

 

У 1917 р. П.І. Яшнов знову став працювати в Пулковській обсерваторії. В березні 1918 р. він запропонував проєкт програми меридіанних спостережень 1335 зірдо шостої зоряної величини, які не ввійшли до каталогу 1915.0. Згодом зорі, що їх вибрав П.І. Яшнов, утворили основу каталогу геодезичних зір; їх спостерігали в п’ятьох обсерваторіях СРСР. Тоді ж учений приступив до реалізації власної ідеї створення незалежної системи прямих піднесень зір за майже столітньою серією пулковських спостережень на пасажномуінструменті.

 

У серпні 1918 р. П.І. Яшнов був обраний віцедиректором Пулковської обсерваторії. Але через несприятливі матеріальні умови й погіршення здоров’я він у 1919 р. переїхав до м. Саратова, де став на посаду астронома-спостерігача при Саратовському універ­ситеті і проводив геодезичні дослідження. Найважливіша робота П.І. Яшнова того часу пов’язана з визначенням різниці довгот між Пулковом і Саратовом радіо­телеграфним методом.

 

У 1923 р. П.І. Яшнов очолив Ташкентську обсерваторію — одну зі спостережних баз Російського астрофізичного інституту в Москві. Водночас він викладав астрономію і математику в університеті, проводив практичні заняття зі студентами в об­серваторії, обробляв привезені з Пулкова матеріали меридіанних спостережень. У 1924 р. учений завершив обчислення пулковських спостережень фундаментальних зір для каталогу 1915.0.

 

У 1925 р. П.І. Яшнов знову переїхав до Пулкова, де провадив дослідження з фундаментальної астрометрії і геодезії та ін. У той відтинок часу він, разом з Ф.Ф. Ренцем (1860—1942) і Л.Л. Маткевичем, одержав понад 20 тисяч спостережень зір на великому пасажному інструменті для пулковського абсолютного каталогу прямих піднесень 1930.0.

 

Улітку 1930 р. за дорученням Інституту геодезії і картографії П.І. Яшнов спо­стерігав зоряні пари Цінгера для визначення моментів подання сигналів часу основними радіостанціями країни. Того ж року він запропонував так званий автоколімаційний спосіб дослідження цапф переносного пасажного інструмента. Згодом учений розробив ланцюговий метод вирівнювання системи положень слаб­ких зір, для оцінки якого продовжив спостереження на пасажному інструменті в Пулково.

 

У 1936 р. Яшнов запропонував детальний план спостережень слабких зір на меридіанному крузі в Ташкенті. Того ж року йому присудили науковий ступінь доктора фізико-математичних наук без захисту дисертації.

 

П.І. Яшнову належить низка статей з історії астрономії; він був одним з авторів підручника «Вступ до практичної астрономії» (1936 р.). Проживаючи в Миколаєві, учений організував там цикл популярних лекцій з астрономії і взяв активну участь у діяльності місцевого товариства любителів природи. З 1911 р. він був дійсним членом Французького астрономічного товариства.

 

Помер Петро Іванович Яшнов 29 травня 1940 р. в м. Дмитровську-Орловському (тепер м. Дмитровськ, Орловська обл., РФ).

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 1999, с. 233—235

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1