Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Близнюк-Південь» розкрив походження несподіваних відмінностей в гігантських подвійних зорях

30 квітня 2024

Астрономи підтверджують, що відмінності в хімічному складі подвійних зір можна простежити до ранніх стадій їх формування.

 

 

За допомогою телескопа Gemini South («Близнюк-Південь») група астрономів вперше підтвердила, що відмінності в складі подвійних зір можуть виникати через хімічні зміни в хмарі речовини, з якої вони утворилися. Результати допомагають пояснити, чому зорі, сформовані з однієї молекулярної хмари, можуть мати різний хімічний склад і містити різні планетні системи, що є проблемою для сучасних моделей формування зір і планет.

Докладніше:

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Пола Меррілла

 

Американський астроном Пол Віллард Меррілл народився 15 серпня 1887 р. (помер 19 липня 1961 р.) в Міннеаполісі, штат Міннесота. Пола цікавили математика і фізика, саме їм він приділяв основну увагу під час навчання у Станфордському університеті. Через деякий час після закінчення університету він почав працювати у Лікській обсерваторії і вирішив присвятити своє життя астрономії. Меррілл пройшов спеціальну підготовку в Каліфорнійському університеті в Берклі й 1913 р. захистив дисертацію. Він змінив кілька місць роботи (Мічманський університет, Національне бюро стандартів) і нарешті у 1919 р. потрапив в обсерваторію Маунт-Вільсон. Тут він працював протягом 33 років.

 

Меррілла цікавило вивчення спектрів зір різних класів. Він був першим, хто одержав спектрограми зір в інфрачервоному світлі, знайшов і ототожнив цілий ряд ліній і молекулярних смуг у цьому діапазоні. Його дослідження зір ранніх класів увінчались створенням каталогів зір типу Ве, які були опубліковані у 1935 і 1943 рр. і містили понад 2000 зір.

 

Але найбільшого успіху Меррілл добився при вивченні зір пізніх спектральних класів (М, N, S) і довгоперіодичних змінних зір. Досліджуючи спектри зір типу S, він відкрив у них технецій і точно встановив наявність цирконію. Ці відкриття були дуже важливі — вони підтвердили перебіг ядерних реакцій в атмосферах холодних червоних зір. До відкриття привело його і дослідження довгоперіодичних змінних: Меррілл виявив так звані симбіотичні зорі. Вивчаючи спектр зорі R Водолія, він дійшов висновку, що це дві зорі — холодна червона і дуже гаряча блакитна, вкриті спільною туманністю. Тому в спектрахцих зір можна побачити і низькотемпературні лінії поглинання,і високотемпературні яскраві емісійні лінії. Подальші дослідження зір цього типу (а зараз їх відомо понад 30) виявили, що скоріше за всеце маленькі блакитні зорі, оточені простягнутими оболонками; можливо, у минулому ці зорі були новими. За досягнення у вивченні спектрів зір Меррілл був нагороджений медалями ім. Дрепера Національної Академії наук США та ім. Брюс Тихоокеанськогоастрономічного товариства.

 

З 1952 р. Меррілл працював у відділенні Інституту Карнегі у Пасадені. З 1956 по 1958 рік був президентом Американського астрономічного товариства.

 

Л. О. Колоколова

Джерело: Короткий астрономічний календар 1987

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1