Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Рудольфа Мінковського

 

 

Відомий американський астроном Рудольф Лео Мінковський народився 28 травня 1895 р. (помер 4 січня 1976 р.) в Страсбурзі (Франція). Його батько, Оскар Мінковський, був професором патології. У 1913 р. Мінковський вступив до університету в Бреслау (тепер Вроцлав, Польща), сподіваючись продовжити вивчення фізики в Берліні. Але така можливість з’явилася тільки після війни, під час якої Мінковський перебував у лавах німецької армії. Після війни він навчався в Берліні, а потім повернувся до Бреслау, де завершив своє навчання і 1921 р. здобув вчений ступінь. Деякий час Мінковський працював у Геттінгені, а впродовж 1922—1935 рр. був співробітником університету в Гамбурзі (Німеччина). Невдовзі після приходу Гітлера до влади Мінковський втратив звання професора, а разом з цим і право на викладацьку діяльність, проте працював ще в університеті. В 1935 р. на запрошення В. Г. В. Бааде (1893—1960) він поїхав до США, плануючи попрацювати протягом року в обсерваторії Маунт-Вілсон і повернутись до Німеччини. Проте незабаром вченого повідомили, що він звільнений з посади співробітника Гамбурзького університету. Мінковський залишився в США і до 1960 р. працював в обсерваторіях Маунт-Вілсон та Маунт-Паломар. Упродовж 1961 — 1965 рр. вчений був співробітником Каліфорнійського університету в Берклі.

 

Основні наукові дослідження Мінковського стосуються газових туманностей, нових і наднових зір та пекулярних позагалактичних об'єктів. До еміграції він проводив, головним чином, спектроскопічні дослідження. Астрономічні дослідження вчений розпочав 1933 р., вивчаючи спектр туманності Оріона (М 42). В США Мінковський співпрацював з Бааде, систематично досліджуючи наднові зорі в інших галактиках та залишки наднових в Молочному Шляху. Вчений вперше розділив наднові на два типи, які відрізняються один від одного як за спектральними характеристиками, так і за виглядом кривих блиску. В 1939 р. Мінковський описав спектри обох типів наднових. Невдовзі після того, як Я. Г. Оорт (1900—1992) та Н. У. Мейол встановили, що Крабоподібна туманність (туманність М 1 у сузір’ї Тельця) є залишком наднової, Мінковський та Бааде дослідили радіоджерело в центрі туманності та ототожнили його з залишком наднової зорі. Вчений вивчав розподіл емісійних туманностей в Галактиці та досліджував внутрішні рухи в газових туманностях інтерферометричними методами. Він організував огляд неба з об’єктивною призмою для пошуку нових планетарних туманностей, в результаті якого було відкрито майже 200 об’єктів. Мінковський дослідив спектри, просторовий розподіл та рухи планетарних туманностей. Учений очолив програму фотографічного огляду неба з 48-дюймовим телескопом Шмідта обсерваторії Маунт-Паломар. В результаті цієї роботи був створений Паломарський атлас неба, відомий своєю точністю та повнотою. Мінковський ототожнив багато радіоджерел з оптичними об’єктами. В 1954 р. Мінковський і Бааде отримали фотографи туманності, ототожненими з радіоджерелом в сузір’ї Кассіопеї, виявленим 1948 р. М. Райлом (1918—1984) та Ф. Г. Смітом. В результаті тривалих досліджень Мінковський дійшов висновку (1961 р.), що ця туманність є залишком наднової, яка вибухнула близько 1700 р. Зауважимо, що Й. С. Шкловський (1916—1985) ще 1954 р. інтерпретував туманність в Кассіопеї як залишок наднової. Астрономи активно досліджують цей об’єкт і тепер. Зокрема виявлено, що його світність зменшилась з 1948 р. на чверть. Мінковський вивчав розподіл галактик у просторі, а 1960 р. виявив галактику 3С 295 з найбільшим із відомих на той час червоним зміщенням (z = 0.48). Тільки через 15 років було відкрито об’єкти з більшим червоним зміщенням. Мінковський вивчав спектральні властивості комет, а також відкрив комету 1950b Міnкоwsкі.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2001

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1