Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Рудольфа Мінковського

 

 

Відомий американський астроном Рудольф Лео Мінковський народився 28 травня 1895 р. (помер 4 січня 1976 р.) в Страсбурзі (Франція). Його батько, Оскар Мінковський, був професором патології. У 1913 р. Мінковський вступив до університету в Бреслау (тепер Вроцлав, Польща), сподіваючись продовжити вивчення фізики в Берліні. Але така можливість з’явилася тільки після війни, під час якої Мінковський перебував у лавах німецької армії. Після війни він навчався в Берліні, а потім повернувся до Бреслау, де завершив своє навчання і 1921 р. здобув вчений ступінь. Деякий час Мінковський працював у Геттінгені, а впродовж 1922—1935 рр. був співробітником університету в Гамбурзі (Німеччина). Невдовзі після приходу Гітлера до влади Мінковський втратив звання професора, а разом з цим і право на викладацьку діяльність, проте працював ще в університеті. В 1935 р. на запрошення В. Г. В. Бааде (1893—1960) він поїхав до США, плануючи попрацювати протягом року в обсерваторії Маунт-Вілсон і повернутись до Німеччини. Проте незабаром вченого повідомили, що він звільнений з посади співробітника Гамбурзького університету. Мінковський залишився в США і до 1960 р. працював в обсерваторіях Маунт-Вілсон та Маунт-Паломар. Упродовж 1961 — 1965 рр. вчений був співробітником Каліфорнійського університету в Берклі.

 

Основні наукові дослідження Мінковського стосуються газових туманностей, нових і наднових зір та пекулярних позагалактичних об'єктів. До еміграції він проводив, головним чином, спектроскопічні дослідження. Астрономічні дослідження вчений розпочав 1933 р., вивчаючи спектр туманності Оріона (М 42). В США Мінковський співпрацював з Бааде, систематично досліджуючи наднові зорі в інших галактиках та залишки наднових в Молочному Шляху. Вчений вперше розділив наднові на два типи, які відрізняються один від одного як за спектральними характеристиками, так і за виглядом кривих блиску. В 1939 р. Мінковський описав спектри обох типів наднових. Невдовзі після того, як Я. Г. Оорт (1900—1992) та Н. У. Мейол встановили, що Крабоподібна туманність (туманність М 1 у сузір’ї Тельця) є залишком наднової, Мінковський та Бааде дослідили радіоджерело в центрі туманності та ототожнили його з залишком наднової зорі. Вчений вивчав розподіл емісійних туманностей в Галактиці та досліджував внутрішні рухи в газових туманностях інтерферометричними методами. Він організував огляд неба з об’єктивною призмою для пошуку нових планетарних туманностей, в результаті якого було відкрито майже 200 об’єктів. Мінковський дослідив спектри, просторовий розподіл та рухи планетарних туманностей. Учений очолив програму фотографічного огляду неба з 48-дюймовим телескопом Шмідта обсерваторії Маунт-Паломар. В результаті цієї роботи був створений Паломарський атлас неба, відомий своєю точністю та повнотою. Мінковський ототожнив багато радіоджерел з оптичними об’єктами. В 1954 р. Мінковський і Бааде отримали фотографи туманності, ототожненими з радіоджерелом в сузір’ї Кассіопеї, виявленим 1948 р. М. Райлом (1918—1984) та Ф. Г. Смітом. В результаті тривалих досліджень Мінковський дійшов висновку (1961 р.), що ця туманність є залишком наднової, яка вибухнула близько 1700 р. Зауважимо, що Й. С. Шкловський (1916—1985) ще 1954 р. інтерпретував туманність в Кассіопеї як залишок наднової. Астрономи активно досліджують цей об’єкт і тепер. Зокрема виявлено, що його світність зменшилась з 1948 р. на чверть. Мінковський вивчав розподіл галактик у просторі, а 1960 р. виявив галактику 3С 295 з найбільшим із відомих на той час червоним зміщенням (z = 0.48). Тільки через 15 років було відкрито об’єкти з більшим червоним зміщенням. Мінковський вивчав спектральні властивості комет, а також відкрив комету 1950b Міnкоwsкі.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2001

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1