Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Семюеля Ленґлі

 

Американський астрофізик Семюел Пірпонт Ленглі народився 22 серпня 1834 р. (помер 22 лютого 1906 р.). Місце його народження — Бостон. Батько Ленглі був оптовим торгівцем. Спочатку майбутній учений відвідував приватну школу, потім навчався в Бостонській вищій школі, яку закінчив 1851 р. Працював інженером, був асистентом у Гарвардській обсерваторії. 1866 р. Ленглі призначили асистентом професора математики Морської академії. Наступного рокувін став директором обсерваторії Аллегені та професором фізики й астрономії у Західному Пенсільванському університеті (тепер — Піттсбурзький). Тут, у Піттсбурзі Ленглі й виконав основні свої наукові дослідження. 1887 р, він почав працювати у Смітсонівському інституті (Вашінгтон), де 1890 р. заснував Смітсонівську астрофізичну обсерваторію, яка стала одним із світових астрономічних центрів. Учений заснував також Національний зоологічний парк та Національну галерею мистецтв при Смітсонівському інституті.

 

Наукові праці Ленглі присвячені дослідженню сонячного випромінювання, що він їх здійснював за допомогою створених ним приладів і методів для вимірювання радіації. У 1879—1881 рр. учений розробив один ізтаких приладів — болометр, заснований на температурній залежності опору металів. Ленглі створив також болометри для вимірювання енергії сонячного випромінювання залежно віддовжини хвилі та для визначення сонячної сталої засобомінтегрування енергії вздовж усього спектрального інтервала.

 

Послідовними спостереженнями при різних товщинах атмосфери учений вивчив селективне поглинання сонячного світла земною атмосферою. Під час експедиції 1881 р. на гору Уїтні Ленглі відкрив існування випромінювання в спектральній ділянці позадовжиною хвилі1 мкм, яка вважалася межею сонячного спектра. Дослідив він і випромінювання близько 5 мкм.       .

 

Ленглі здійснив також низку досліджень з аеродинаміки і займався створенням літальних апаратів. Перші побудовані ним моделі здійснили перельоти через річку Потомак 1896 р. Модель, пристосована для польотулюдини, успішно здійнялась у повітря 1903 р. Але після декількох невдач Ленглі припинив ці роботи.

 

Був членом Національної академії наук США, іноземним членом Лондонського і Единбурзького королівських товариств, Римської Академії деї Лінчеї, членом-кореспондентом Паризької академії наук.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1984

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1