Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Шарля Мессьє

 

Французький астроном Шарль Мессьє народився 26 червня 1730 р. (помер 12 квітня 1817 р.) у м. Бадонвіллері (Лотарінгія). Десята дитина в багатодітній сім’ї, рано осиротілий, Мессьє одержав тільки початкову освіту. У 1751 р., коли він приїхав до Парижа, астроном Ж.-Н. Деліль взяв його помічником для переписування результатів спостережень і креслення географічних карт. За кілька років Мессьє поповнив свої математичні і астрономічні знання, вивчив астрономічні інструменти і в 1755 р. почав офіційно працювати в Паризькій обсерваторії. Тут він виконав чимало спостережень затемнень, покриттів, сонячних плям.

 

Але уславився Мессьє спостереженнями комет, які розпочав у 1758 р., коли Деліль доручив йому пошуки комети Галлея, що за розрахунками мала пройти перигелій наприкінці 1758 або на початку 1759 р. Усього він спостерігав 41 комету; з них 13 спостерігав перший, а 3 відкрив незалежно, але одночасно з іншими спостерігачами.

 

Одним із наслідків систематичних пошуків комет, що їх провадив Мессьє, було створення першого в історії астрономії каталога туманностей і зоряних скупчень. Ідея його створення виникла у вченого під час спостережень комети Галлея. У каталозі слід було дати опис і вказати положення туманних об’єктів, які при спостереженні з невеликим телескопом можна помилково прийняти за комету. Перше видання каталога вийшло 1774 р. У ньому описано 45 об’єктів, серед яких найвідоміші сьогодні — Крабовидна туманність, що міститься під першим номером — М1, зоряне скупчення в Геркулесі М13, туманність Андромеди М31 тощо. У 1780 р. Мессьє доповнив свій список 23 новими об’єктами, у виданні 1781 р. їх загальна кількість досягла 103 (більшу частину нових туманностей, вміщених в цьому виданні, відкрив П. Мешен).

 

Визнанням заслуг невтомного спостерігача було обрання його 1764 р. членом Лондонського королівського товариства, 1770 р. — членом Паризької АН; він був також членом Берлінської і Петербурзької АН.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1980

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1