Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Джеймс Вебб відстежив поширення вуглецю у Всесвіті

14 січня 2025

Астрономи вже давно намагаються відстежити, як такі елементи, як вуглець, необхідний для життя, стають широко поширеними у Всесвіті. Тепер космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA детальніше дослідив одне з джерел багатого на вуглець пилу в нашій власній галактиці Чумацький Шлях: систему двох масивних зірок Вольфа-Райє 140, які рухаються по вузькій витягнутій орбіті.                           

Коли вони пролітають одна повз одну (у центральній білій точці на зображеннях Вебба), зоряні вітри від кожної зірки збиваються разом, матеріал стискається й утворюється насичений вуглецем пил. Останні спостереження Вебба показують 17 пилових оболонок, що сяють у середньому інфрачервоному світлі та розширюються через рівні проміжки в навколишній простір.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Вільгельма Ольберса

 

Німецький астроном Генріх Вільгельм Ольберс народився 11 жовтня 1758 р. (помер 2 березня 1840 р.) в Арбергені, поблизу Бремена, в родині протестантського священика. Астрономією він захопився ще в дитинстві і, щоб мати змогу займатися нею, самостійно вивчив математику і астрономію, бо в гімназії, де він навчався, цих наук не викладали. Після закінчення у 1781 р. медичного факультету Геттінгенського університету Г. Ольберс оселився в Бремені, де прожив до кінця життя. Він працював лікарем і весь вільний від лікарської практики час віддавав астрономії. На другому поверсі свого будинку він обладнав обсерваторію, де проводив спостереження за допомогою телескопів, зроблених відомими європейськими майстрами. Наукова бібліотека Ольберса була одним із найкращих зібрань в Європі; після його смерті бібліотеку придбав В. Я. Струве для нової Пулковської обсерваторії.

 

Перші кроки Ольберса в астрономії пов’язані з розрахунками сонячного затемнення 1774 р. і орбіти комети Боде (в 1779 р.). Його ім’я стало широко відомим після відкриття ним у 1796 р. нової комети і обчислення її параболічної орбіти за допомогою розробленого ним нового методу, значно простішого за метод Лапласа, яким користувалися до того. Метод Ольберса широко застосовувався протягом усього XIX ст. Другим значним досягненням Ольберса було відкриття за розрахунками К. Гаусса загубленої одразу ж після її відкриття малої планети № 1 Церери. 1 січня 1802 р. Ольберс знайшов планету близько місця, вказаного Гауссом. Продовжуючи спостереження Церери, Ольберс 28 березня того ж року відкрив другий астероїд — Палладу, а 29 березня 1807 р. — астероїд № 4 — Весту (третій, Юнону, знайшов у 1804 р. М. Хардінг). Але дослідження комет залишалося основним в астрономічних заняттях Ольберса — він відкрив 6 комет, а також обчислив орбіти 18 інших комет.

 

У праці «Про прозорість Всесвіту», надрукованій у 1823 р., Ольберс розглянув фотометричний парадокс, який полягає в тому, що у нескінченному і однорідному Всесвіті в будь-якому напрямку на промені зору має бути зоря, яка випромінює світло, і тому вся поверхня неба має сяяти яскраво як Сонце. На цей парадокс звернув увагу ще в 1744 р. швейцарський астроном Ж.-Ф. де Шезо, тому його тепер називають парадоксом Шезо—Ольберса. Ольберс пояснив парадокс темного нічного неба наявністю темної поглинаючої матерії в міжзоряному просторі.

 

Ольберс багато допомагав молодим астрономам і докладав чимало зусиль, щоб надати їм можливість працювати в обсерваторіях. В 1804 р. до нього звернувся із своїми розрахунками орбіти комети Галлея 20-річний помічник торгівця Ф. Бессель. Ця праця справила сильне враження на Ольберса, і він одразу ж рекомендував її до друку, а пізніше добився призначення Бесселя директором нової обсерваторії в Кенігсберзі. Ольберс казав, що найбільший його внесок в астрономію — це те, що він допоміг Бесселю стати професіональним астрономом.

 

В 1810 р. Ольберса було обрано членом Паризької АН.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1983

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1