Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Землеподібні планети можуть утворюватися в незвичайних умовах

02 грудня 2023

 

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба вперше спостерігала воду та інші молекули у внутрішніх ділянках диска, з яких формуються планети, в одному з найекстремальніших середовищ Галактики. Ці результати свідчать про те, що умови для формування землеподібних (кам’янистих) планет, які зазвичай існують в дисках, що містяться в ділянках утворення зір малої маси, також можуть мати місце в регіонах утворення масивних зір і, можливо, в більш широкому діапазоні середовищ.

Докладніше:

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Йоганна Кеплера

 

Німецький математик і астроном Йоганн Кеплер народився у м. Вейль-дер-Штадт. У 15 років почав навчання в церковній школі, а в 1593 р. блискуче закінчив Тюбінгенський університет і був призначений професором математики й «моральної філософії» у гімназії Граца (Австрія).

 

У 1600 р. переїхав у Прагу до Тіхо Браге, по смерті якого одержав у своє розпорядження великий архів астрономічних спостережень. У цей же час завзято виконував астрономічні дослідження. У 1611 р. опублікувавтвір «Діоптрика», де запропонував свою систему зорової труби, в якій об’єктивом і окуляром є двоопуклі лінзи.

 

Вивчення закономірностей руху планети Марс за спостереженнями Т. Браге, Кеплер почав ще за життя великого астронома. Результатом дев’ятирічної роботи стала книга вченого в якій він показав, що Марс рухається навколо Сонця не по колу, як вважав Коперник, а по еліпсу. Сонце міститься в одному з фокусів цього еліпса. Незабаром Кеплер показав, що ці закони можна застосувати й до інших планет, а також до руху Місяця навколо Землі. У творі «Гармонія світу» (1619 р.) поряд із фантастичними міркуваннями про зв’язок між відношеннями відстаней планет у Сонячній системі і музичними тонами («музика сфер») Кеплер наводить ще одну, встановлену ним, важливу закономірність щодо руху планет навколо Сонця. Вказані закономірності мають назву законів Кеплера.

 

Останні два десятиліття життя були для Кеплера особливо важкими. Ще 1611 р. хвороби забрали трьох його дітей і дружину. Його мати потрапила до в’язниці за обвинуваченням у чаклунстві: процес тривав шість років і Кеплер доклав великих зусиль щоб її оправдали і звільнили. Не отримуючи платні і не маючи засобів до існування він у 1628 р. пішов на службу до полководця Валленштейна астрологом. Помер Кеплер у злиднях на 59-му році життя.

 

Іван Крячко

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1