Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

«Вебб» виявив найвіддаленіше дотепер злиття чорних дір

17 травня 2024

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба знайшла докази злиття двох галактик та їхніх масивних чорних дір, коли Всесвіту було лише 740 мільйонів років. Це найвіддаленіше виявлення злиття чорних дір, яке коли-небудь було зроблено, і вперше це явище спостерігали у такому ранньому Всесвіті.

Докладніше:

Астрофізики запропонували новий метод полювання на перші зорі

11 травня 2024

 

Недавнє дослідження під керівництвом наукової групи професора Джейн Лісін Дай (Jane Lixin Dai) з фізичного факультету Гонконгського університету встановило новий метод виявлення зір першого покоління, відомих як зорі населення ІІІ (Population III stars, Pop III). Їх астрономи досі не спостерігали.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Йоганна Шмідта

 

 

Відомий німецький астроном Йоганн Фрідріх Юліус Шмідт народився 26 жовтня 1825 р. (помер 20 лютого 1884 р.) в м. Ейтін, що на півночі Німеччини. 14-річним юнаком Шмідт захопився відомою книгою Шретера про Місяць, а незабаром почав спостерігати це світило. Його першим телескопом був невеликий рефрактор, послуговуючись яким юнак робив замальовки місячної поверхні. В 1841—1845рр. Шмідт працював у Гамбурзькій обсерваторії, а наступні декілька місяців — у приватній обсерваторії Бенценберга в Білку поблизу Дюссельдорфа. Протягом 1846—1852 рр. він був асистентом Ф. В. А. Аргеландера (1799—1875). У 1853 р. Шмідта за рекомендацією Аргеландера запросили на посаду керівника приватної обсерваторії Ункрехтсберга поблизу Ольмуца в Моравії, яку він обіймав п’ять років. З 1858 р. до кінця життя Шмідт очолював Національну обсерваторію в Афінах.

 

Цінний внесок Шмідта у проблему дослідження Місяця. Він відкрив багато утворень на місячній поверхні, визначив висоти місячних гір, вимірюючи довжини їхніх тіней. 1856 р. в Лейпцигу був опублікований трактат Шмідта «Місяць» — чине перший опис місячної поверхні з геологічної точки зору. Найбільш відома його праця — Великий атлас Місяця — була опублікована 1878 р. Атлас складається з 25 частин, які зображують місячний диск діаметром 6 футів. В ньому зафіксовано 32856 кратерів. За повнотою і точністю атлас перевершив всі карти Місяця, опубліковані раніше.

 

Протягом 1845—1879 рр. Шмідт проводив систематичні спостереження змінних зір. Одержані ним ряди спостережень деяких яскравих змінних містять декілька тисяч оцінок блиску, зокрема 9800 оцінок для δ Цефея і 5800 оцінок для β Ліри. Шмідт відкрив багато змінних зір, розробив шкалу кольорів зір і одним з перших визначив кольори яскравих зір. Він виконав майже 800 замальовок Юпітера, з високою точністю визначив періоди обертання Юпітера і Марса. Шмідт спостерігав плями Сонця, місячні затемнення, зодіакальне світло, комети, туманності, метеори та метеорні потоки.

 

Л. М. Свачій

Джерело: Астрономічний календар 2000

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1