Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Жана Пікара

 

Французький астроном Жан Пікар народився 21 липня 1620 р. (помер 12 жовтня 1682 р.) в Ла-Флеш (провінція Анжу). Про молоді роки Пікара нічого не відомо. За деякими джерелами, він був садівником у герцога Де Крекі, потім навчався в семінарії і прийняв духовний сан. Деякий час він допомагав П. Гассенді, професору математики в Колеж-Ройяль у Парижі. Відомо, що 21 серпня 1645 р. він разом з Гассенді спостерігав повне сонячне затемнення. У 1666 р. Пікар був призначений одним із членів-засновників Паризької АН і ще до її відкриття брав участь у деяких астрономічних спостереженнях. Разом з А. Озу удосконалив мікрометр з рухомою ниткою і застосував його для вимірювання діаметрів Сонця, Місяця і планет.

 

Він уперше пристосував телескоп до приладів, які застосовувалися для кутових астрономічних вимірювань, — квадрантів і секторів (1667): це нововведення значно розширило можливості астрономічних позиційних спостережень і підвищило їх точність. Завдяки йому Пікар добився надзвичайно точного для того часу результату, коли академія доручила йому виміряти довжину дуги меридіана з метою визначення радіуса земної кулі (1668—1670). Одержане ним значення довжини одного градуса меридіана лише на 30 м відрізняється від прийнятого тепер. Пізніше І. Ньютон скористався даними Пікара про розміри Землі для підтвердження закону всесвітнього тяжіння.

 

Пікар був одним із ініціаторів створення Паризької обсерваторії, першого державного астрономічного закладу в Європі. За його пропозицією на посаду директора запросили італійського астронома Дж. Д. Кассіні; Пікар же привіз із Данії молодого данського астронома О. Ремера, який плідно працював у Паризькій обсерваторії до 1681 р. Разом з Кассіні та Ж. Ріше Пікар у 1672 р. провадив спостереження Марса під час його великого протистояння. Із цих спостережень було знайдене значення сонячного паралакса (9,5²), яке перевищувало за точністю всі попередні визначення цієї важливої астрономічної сталої.

 

Починаючи з 1673 р. Пікар працював у Паризькій обсерваторії. Він брав участь у регулярних програмах спостережень, у багатьох експедиціях, що їх організовувала обсерваторія для точного визначення координат міст Франції і для створення базисної тріангуляційної сітки на території країни. І в Паризькій обсерваторії, як і в академії, Пікар запровадив чимало удосконалень у методи спостережень і інструменти: він перший оцінив важливість для астрономії щойно створеного X. Гюйгенсом маятникового годинника і здійснив точні вимірювання часу в обсерваторії при визначенні прямих сходжень світил, відмітив вплив температури на атмосферну рефракцію; перший почав спостерігати удень проходження зір через меридіан.

 

Пікару належить перше спостереження «барометричного сяйва» — електричного розряду в розрідженому газі.

 

М. Г. Родрігес

Джерело: Короткий астрономічний календар 1982

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1