Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Дольфюс Шарль Одуен (12.XI.1924 — 1.X.2010)

 

Dolfius 

Французький астроном Одуен Шарль Дольфюс народився 12 листопада 1924 р. в Парижі. Вищу освіту здобув у Паризькому університеті. З 1946 р. працював у Паризькій обсерваторії (очолював лабораторію фізики Сонячної системи).

 

Галузь наукових інтересів Одуена Дольфюса — планети, Сонце. Виміряв поляризацію для всіх планет Сонячної системи (вивчив її зміни по диску, розподіл за довжиною хвилі й залежність від кута фази). Виконав велику кількість візуальних визначень діаметрів планет і великих супутників Юпітера й Сатурна за допомогою геліометра і мікрометра подвійного зображення.

 

З 1945 р. виконував регулярні візуальні спостереження поверхні Марса, вивчив і класифікував різні хмарні утворення в його атмосфері. Здійснив (1954) підйом на повітряній кулі на висоту 7000 м і з допомогою 28-сантиметрового телескопа виміряв кількість водяної пари в атмосфері Марса. Відкрив (1966) десятий супутник Сатурна (Янус) — раніше передбачив його існування на підставі вивчення резонансних збурень у кільцях Сатурна. Розробив високоточний поляриметр для досліджень Сонця.

 

У 1979—1982 рр. президент Французького астрономічного товариства. На честь науковця названо астероїд 2451 Дольфюс.

 

Одуен Шарль Дольфюс помер 1 жовтня 2010 р. у м. Версаль (Франція)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1