Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ейлер Леонард (15.IV.1707 — 18.IX.1783)

 

Eiler 

Швейцарський математик, механік і фізик Леонард Ейлер народився 15 квітня 1707 р. в Базелі. Вищу освіту здобув (1723) у Базельському університеті, ставши студентом у 13-річному віці. 1727 р. переїхав до Росії, де працював до 1741 р. професором Санкт-Петербурзького університету. Протягом 1741— 1766 рр. — президент Берлінської академії наук, а потім повертається знову в Росію, де працює до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Леонарда Ейлера в астрономії — небесна механіка, сферична, практичній і морехідна астрономія. Обчислив (1746) збурення Місяця і опублікував місячні таблиці. Розробляв загальні теорії руху Місяця. Показав (1747) можливість створення ахроматичного об’єктива шляхом комбінування двох лінз зі скла з різним коефіцієнтом заломлення (перший такий об’єктив виготовив англійський оптик Дж. Доллонд у 1758 р.). Запропонував (1748) гіпотезу згідно з якою кометні хвости, полярні сяйва й зодіакальне світло спричинені дією сонячного випромінювання на атмосферу чи речовину небесного тіла.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 2002 Ейлер.

 

Леонард Ейлер помер 18 вересня 1783 р. в м. Санкт-Петербург (Росія).

 

Докладніше про Леонарда Ейлера

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1