Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ейлер Леонард (15.IV.1707 — 18.IX.1783)

 

Eiler 

Швейцарський математик, механік і фізик Леонард Ейлер народився 15 квітня 1707 р. в Базелі. Вищу освіту здобув (1723) у Базельському університеті, ставши студентом у 13-річному віці. 1727 р. переїхав до Росії, де працював до 1741 р. професором Санкт-Петербурзького університету. Протягом 1741— 1766 рр. — президент Берлінської академії наук, а потім повертається знову в Росію, де працює до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Леонарда Ейлера в астрономії — небесна механіка, сферична, практичній і морехідна астрономія. Обчислив (1746) збурення Місяця і опублікував місячні таблиці. Розробляв загальні теорії руху Місяця. Показав (1747) можливість створення ахроматичного об’єктива шляхом комбінування двох лінз зі скла з різним коефіцієнтом заломлення (перший такий об’єктив виготовив англійський оптик Дж. Доллонд у 1758 р.). Запропонував (1748) гіпотезу згідно з якою кометні хвости, полярні сяйва й зодіакальне світло спричинені дією сонячного випромінювання на атмосферу чи речовину небесного тіла.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 2002 Ейлер.

 

Леонард Ейлер помер 18 вересня 1783 р. в м. Санкт-Петербург (Росія).

 

Докладніше про Леонарда Ейлера

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1