Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ейнасто Яан Ельмарович (н. 23.II.1929 р.)

 

Einasto 

Естонський радянський астроном Яан Ельмарович Ейнасто народився 23 лютого 1929 р. у м. Тарту. Закінчивши (1952) Тартуський університет, став до роботи в Тартуській обсерваторії. Протягом 1977—1998 рр. — завідувач сектором астрофізики Інституту фізики і астрономії Естонської академії наук. З 1977 р. — завідувач сектором фізики галактик Інституту астрофізики і фізики атмосфери Естонської академії наук. Упродовж 1992—1995 — професор космології в Тартуському університеті.

 

Галузь наукових інтересів Яана Ейнасто — галактична й позагалактична астрономія, космологія, астрономічне приладобудування. Розвинув загальні методи побудови моделей галактик на основі кінематичних та фотометричних спостережень. Теоретично виявив у найближчих до нас галактик явне зростання відношення маси до світності зі збільшенням відстані від центру галактик до периферії й пояснив це (спільно з А. Каазіком і Е. Сааром) як ознаку існування раніше невідомої складової галактик — масивних протяжних невидимих корон (прихованої маси). Показав (спільно з М. Йїевеером і Е. Таго), що галактики і скупчення галактик мають тенденцію групуватися в тонкі довгасті або сплощені утворення — надскупчення галактик. Ці надскупчення, з’єднуючись і розгалужуючись, утворюють у просторі комірчасті структури. Розвинув теорію автоматичних та напівавтоматичних телескопів для спостереження штучних супутників Землі, запропонував чотиривісний спосіб монтування телескопа для спостереження за рухом супутників, розробив методику створення оптимального теплового режиму астрономічних веж і куполів.

 

На честь науковця названо астероїд 11577 Ейнасто.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1