Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ейнасто Яан Ельмарович (н. 23.II.1929 р.)

 

Einasto 

Естонський радянський астроном Яан Ельмарович Ейнасто народився 23 лютого 1929 р. у м. Тарту. Закінчивши (1952) Тартуський університет, став до роботи в Тартуській обсерваторії. Протягом 1977—1998 рр. — завідувач сектором астрофізики Інституту фізики і астрономії Естонської академії наук. З 1977 р. — завідувач сектором фізики галактик Інституту астрофізики і фізики атмосфери Естонської академії наук. Упродовж 1992—1995 — професор космології в Тартуському університеті.

 

Галузь наукових інтересів Яана Ейнасто — галактична й позагалактична астрономія, космологія, астрономічне приладобудування. Розвинув загальні методи побудови моделей галактик на основі кінематичних та фотометричних спостережень. Теоретично виявив у найближчих до нас галактик явне зростання відношення маси до світності зі збільшенням відстані від центру галактик до периферії й пояснив це (спільно з А. Каазіком і Е. Сааром) як ознаку існування раніше невідомої складової галактик — масивних протяжних невидимих корон (прихованої маси). Показав (спільно з М. Йїевеером і Е. Таго), що галактики і скупчення галактик мають тенденцію групуватися в тонкі довгасті або сплощені утворення — надскупчення галактик. Ці надскупчення, з’єднуючись і розгалужуючись, утворюють у просторі комірчасті структури. Розвинув теорію автоматичних та напівавтоматичних телескопів для спостереження штучних супутників Землі, запропонував чотиривісний спосіб монтування телескопа для спостереження за рухом супутників, розробив методику створення оптимального теплового режиму астрономічних веж і куполів.

 

На честь науковця названо астероїд 11577 Ейнасто.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1