Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Емден Роберт (4.III.1862 — 8.X.1940)

 

 

Швейцарський астрофізик і геофізик Роберт Емден народився 4 березня 1862 р. у м. Санкт-Ґаллен. Здобув освіту в університетах Гейдельберга, Берліна й Страсбурга. Упродовж 1899—1934 рр. працював у Вищій технічній школі в Мюнхені. Був також почесним професором астрофізики в Мюнхенському університеті й редактором журналу Zeitschrift fur Astrophysik, заснованого в 1930 р. У 1934 р. повернувся до Швейцарії, жив в Цюріху й продовжував наукові дослідження.

 

Галузь наукових інтересів Роберта Емдена — застосування термодинаміки до проблем астрофізики й геофізики. Розробив теорію (її викладено у монографії «Газові кулі: застосування механічної теорії високої температури до космологічних і метеорологічних проблем», 1907) політропної рівноваги газової кулі, що дала змогу побудувати моделі внутрішньої будови зір залежно від розподілу в них густини речовини. Цю теорію також застосував до туманностей, інших космічних об’єктів, земної атмосфери. Запропоновані теоретичні методи стали основою для подальших досліджень з цього питання.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Роберт Емден помер 8 жовтня 1940 р. в Цюриху.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1