Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Емден Роберт (4.III.1862 — 8.X.1940)

 

 

Швейцарський астрофізик і геофізик Роберт Емден народився 4 березня 1862 р. у м. Санкт-Ґаллен. Здобув освіту в університетах Гейдельберга, Берліна й Страсбурга. Упродовж 1899—1934 рр. працював у Вищій технічній школі в Мюнхені. Був також почесним професором астрофізики в Мюнхенському університеті й редактором журналу Zeitschrift fur Astrophysik, заснованого в 1930 р. У 1934 р. повернувся до Швейцарії, жив в Цюріху й продовжував наукові дослідження.

 

Галузь наукових інтересів Роберта Емдена — застосування термодинаміки до проблем астрофізики й геофізики. Розробив теорію (її викладено у монографії «Газові кулі: застосування механічної теорії високої температури до космологічних і метеорологічних проблем», 1907) політропної рівноваги газової кулі, що дала змогу побудувати моделі внутрішньої будови зір залежно від розподілу в них густини речовини. Цю теорію також застосував до туманностей, інших космічних об’єктів, земної атмосфери. Запропоновані теоретичні методи стали основою для подальших досліджень з цього питання.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Роберт Емден помер 8 жовтня 1940 р. в Цюриху.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1