Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Евдокс Кнідський (бл. 408 р. до н. е. — бл. 355 р. до н. е.)

 

 

Давньогрецький математик і астроном Евдокс Кнідський народився бл. 408 до н. е. в м. Кнід, що на південному заході Малої Азії. Здобував знання з математики й медицини у піфагорійця Архіта Тарентського в Італії, потім в Афінах перебував у школі Платона. Вивчав астрономію в Геліополі (Єгипет). Зрештою поселився у м. Кізік (на березі Мармурового моря) й заснував свою математичну й астрономічну школу (сам читав лекції з філософії, астрономії і метеорології).

 

Школа мала обсерваторію, де учні виконували систематичні спостереження за небесними світилами. Близько 368 р. до н. е. повернувся разом з частиною учнів до Афін. Одним з перших спробував створити теорію руху планет. Для кожної планети ввів чотири сфери, що обертаються рівномірно. Пояснював добовий рух планет, їх рух відносно екліптики, а також його відмінність у кожної з планет, обертанням цих сфер. Склав найдавнішу з відомих карт зоряного неба, на якій сузір’я були зображені у вигляді фігур різних тварин і героїв старогрецьких міфів. Одним з перших подав на зоряній мапі назви зодіакальних сузір’їв, а також тих, що лежать за межами поясу Зодіаку.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Евдокс Кнідський помер близько 355 р. до н. е. в Кніді (Мала Азія, Турція).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1