Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Евдокс Кнідський (бл. 408 р. до н. е. — бл. 355 р. до н. е.)

 

 

Давньогрецький математик і астроном Евдокс Кнідський народився бл. 408 до н. е. в м. Кнід, що на південному заході Малої Азії. Здобував знання з математики й медицини у піфагорійця Архіта Тарентського в Італії, потім в Афінах перебував у школі Платона. Вивчав астрономію в Геліополі (Єгипет). Зрештою поселився у м. Кізік (на березі Мармурового моря) й заснував свою математичну й астрономічну школу (сам читав лекції з філософії, астрономії і метеорології).

 

Школа мала обсерваторію, де учні виконували систематичні спостереження за небесними світилами. Близько 368 р. до н. е. повернувся разом з частиною учнів до Афін. Одним з перших спробував створити теорію руху планет. Для кожної планети ввів чотири сфери, що обертаються рівномірно. Пояснював добовий рух планет, їх рух відносно екліптики, а також його відмінність у кожної з планет, обертанням цих сфер. Склав найдавнішу з відомих карт зоряного неба, на якій сузір’я були зображені у вигляді фігур різних тварин і героїв старогрецьких міфів. Одним з перших подав на зоряній мапі назви зодіакальних сузір’їв, а також тих, що лежать за межами поясу Зодіаку.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Евдокс Кнідський помер близько 355 р. до н. е. в Кніді (Мала Азія, Турція).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1