Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Евдокс Кнідський (бл. 408 р. до н. е. — бл. 355 р. до н. е.)

 

 

Давньогрецький математик і астроном Евдокс Кнідський народився бл. 408 до н. е. в м. Кнід, що на південному заході Малої Азії. Здобував знання з математики й медицини у піфагорійця Архіта Тарентського в Італії, потім в Афінах перебував у школі Платона. Вивчав астрономію в Геліополі (Єгипет). Зрештою поселився у м. Кізік (на березі Мармурового моря) й заснував свою математичну й астрономічну школу (сам читав лекції з філософії, астрономії і метеорології).

 

Школа мала обсерваторію, де учні виконували систематичні спостереження за небесними світилами. Близько 368 р. до н. е. повернувся разом з частиною учнів до Афін. Одним з перших спробував створити теорію руху планет. Для кожної планети ввів чотири сфери, що обертаються рівномірно. Пояснював добовий рух планет, їх рух відносно екліптики, а також його відмінність у кожної з планет, обертанням цих сфер. Склав найдавнішу з відомих карт зоряного неба, на якій сузір’я були зображені у вигляді фігур різних тварин і героїв старогрецьких міфів. Одним з перших подав на зоряній мапі назви зодіакальних сузір’їв, а також тих, що лежать за межами поясу Зодіаку.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Евдокс Кнідський помер близько 355 р. до н. е. в Кніді (Мала Азія, Турція).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1