Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ференбак Макс Шарль (29.III.1914 — 9.I.2008)

 

Ferenbak 

Французький астроном Шарль Макс Ференбак народився 29 квітня 1914 р. у Страсбурзі. Здобувши вищу освіту в Страсбурзькому університеті, протягом 1939—1941 років викладав у ліцеї Сен-Шарль в Марселі. У 1941—1943 рр. працював у Страсбурзькій обсерваторії, а з 1943 р. — в обсерваторії Верхнього Провансу (у 1966—1983 рр. — директор). Упродовж 1948—1972 років був також директором Марсельської обсерваторії. З 1948 р. — професор Марсельського університету.

 

Галузь наукових інтересів Шарля Ференбака — астроспектроскопія. Виконав багато спектральних досліджень стаціонарних і змінних зір різних типів, особливо нових зір, а також туманностей і комет. Розробив метод визначення променевих швидкостей з допомогою об’єктивної призми й застосував його для визначення променевих швидкостей великої кількості зір.

 

У 1973—1979 роках — віце-президентом Міжнародного астрономічного союзу. На честь науковця названо астероїд 3433 Ференбак.

 

Шарль Макс Ференбак помер 9 січня 2008 р. у м. Нім (Франція).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1