Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Перше у світі 3D-моделювання розкриває фізику екзотичних наднових

17 вересня 2023

 

Після років цілеспрямованих досліджень і понад 5 мільйонів обчислювальних годин на суперкомп’ютері група науковців створила першу в світі тривимірну гідродинамічну модель випромінювання високої роздільної здатності для екзотичних наднових. Про цю роботу повідомив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фрідман Олександр Олександрович (29.VI.1888 — 16.IX.1925)

 

Fridman O O 

Російський радянський математик і геофізик Олександр Фрідман народився 16 червня 1888 р. у Санкт-Петербурзі (Росія). Здобувши (1910) вищу освіту в Петербурзському університеті, залишився у ньому для підготовки до професорського звання. Впродовж 1914—1917 рр. виконував роботу з організації аеронавігаційної й аерологічної служби в російській армії. У 1918—1920 роках — професор Пермського університету. З 1920 р. працював у Головній фізичній обсерваторії (з 1924 р. — Головна геофізична обсерваторія) і незадовго до смерті був призначений її директором.

 

Олександр Фрідман зробив один з найвизначніших внесків в астрономію — теоретично передбачив розширення Всесвіту. Запропоновані ним у 1922—1924 рр. перші нестатичні релятивістські моделі Всесвіту започаткували розвиток теорії нестаціонарного Всесвіту. Фактично Фрідман спростував думку (її на той час також підтримував А. Айнштайн) про те, що загальна теорія відносності описує єдиноможливу незмінну в часі й просторі модель Всесвіту.

 

Олександр Фрідман помер 16 вересня 1925 р. у Ленінграді (тепер м. Санкт-Петербург, Росія).

 

Докладніше про Олександра Фрідмана

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1