Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ґо Шоуцзін (1231 — 1316)

 

Go 

Китайський астроном, математик і гідроінженер Шоуцзін Ґо народився 1231 р. у м. Сінтай (сучасна провінція Хебей). Цікавився астрономією з дитячих років, з 1251 р. вже працював гідроінженером. У 1276 р. йому доручили створити спеціальну службу, яка мала виконати астрономічні спостереження для розробки нового календаря (запроваджений у Китаї в 1281 р.). Тривалість року в календарі «Шоуша чи» становить 365,2425 діб, тобто відповідає тривалості року в григоріанському календарі, запровадженому в Європі на три століття пізніше).

 

Шоуцзін Ґо був противником астрології, за його наполяганням з календаря вилучили розділи з прогнозами земних подій за розташуванням небесних світил. У 1279 р. став до роботи в Імператорській обсерваторії в Даду (з 1283 р. її директор). З метою точних обчисленнях координат Сонця і Місяця на небесній сфері розробив основ сферичної тригонометрії (її «китайська» специфіка полягала в тому, що не було тригонометричних функцій — синуса, косинуса тощо). Розробив багато стаціонарних і переносних кутомірних астрономічних інструментів (у 1260 р. побудував свою першу армілярну сферу).

 

На честь науковця названо астероїд 2012 Ґо Шоуцзін.

 

Шоуцзін Ґо помер 1316 р. у м. Даду (сучасний Пекін).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1