Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Галлей Едмонд (29.XI.1656 — 14.I.1742)

 

Hallei 

Англійський астроном і геофізик Едмонд Галлей народився 29 листопада 1656 р. у Гаґґерстоні, поблизу Лондона. Закінчивши (1676) Оксфордський університет, взяв участь в експедиції (1676–1678) на острів Святої Єлени, де виконав спостереження південного неба й уклав перший каталог південних зір. У 1682 р. відкрив власну обсерваторію в одному з районів Лондона. Упродовж 1685—1699 рр. — помічник секретаря Лондонського королівського товариства. У 1703 р. став професором геометрії Оксфордського університету. У 1720—1742 — директор Гринвіцької обсерваторії і королівський астроном.

 

Галузь наукових інтересів Едмонда Галлея — астрономія, математика, геофізика. Розробив метод розрахунку кометних орбіт й відкрив періодичність деяких комет (одна з них відома тепер як комета Галлея). Також розробив метод визначення відстані від Землі до Сонця за результатами спостережень проходженням внутрішніх планет (Меркурія і Венери) по диску Сонця. У 1718 р., порівнявши свої дані про положення зір з їхніми координатами, вказаними в каталозі Птолемея, визначив (1718) власний рух зір (Арктур, Проціон і Сиріус).

 

Упродовж 1685—1693 рр. був редактором «Philosophical Transactions of the Royal Society» — філософських праць Лондонського королівського товариства. На честь науковця (окрім відомої комети) названо кратер на Марсі, кратер на Місяці, астероїд 2688 Галлей.

 

Помер Едмонд Галлей 14 січня 1742 р. у Гринвічі.

 

Докладніше про Едмонда Галлея

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1