Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Землеподібні планети можуть утворюватися в незвичайних умовах

02 грудня 2023

 

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба вперше спостерігала воду та інші молекули у внутрішніх ділянках диска, з яких формуються планети, в одному з найекстремальніших середовищ Галактики. Ці результати свідчать про те, що умови для формування землеподібних (кам’янистих) планет, які зазвичай існують в дисках, що містяться в ділянках утворення зір малої маси, також можуть мати місце в регіонах утворення масивних зір і, можливо, в більш широкому діапазоні середовищ.

Докладніше:

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Галлей Едмонд (29.XI.1656 — 14.I.1742)

 

Hallei 

Англійський астроном і геофізик Едмонд Галлей народився 29 листопада 1656 р. у Гаґґерстоні, поблизу Лондона. Закінчивши (1676) Оксфордський університет, взяв участь в експедиції (1676–1678) на острів Святої Єлени, де виконав спостереження південного неба й уклав перший каталог південних зір. У 1682 р. відкрив власну обсерваторію в одному з районів Лондона. Упродовж 1685—1699 рр. — помічник секретаря Лондонського королівського товариства. У 1703 р. став професором геометрії Оксфордського університету. У 1720—1742 — директор Гринвіцької обсерваторії і королівський астроном.

 

Галузь наукових інтересів Едмонда Галлея — астрономія, математика, геофізика. Розробив метод розрахунку кометних орбіт й відкрив періодичність деяких комет (одна з них відома тепер як комета Галлея). Також розробив метод визначення відстані від Землі до Сонця за результатами спостережень проходженням внутрішніх планет (Меркурія і Венери) по диску Сонця. У 1718 р., порівнявши свої дані про положення зір з їхніми координатами, вказаними в каталозі Птолемея, визначив (1718) власний рух зір (Арктур, Проціон і Сиріус).

 

Упродовж 1685—1693 рр. був редактором «Philosophical Transactions of the Royal Society» — філософських праць Лондонського королівського товариства. На честь науковця (окрім відомої комети) названо кратер на Марсі, кратер на Місяці, астероїд 2688 Галлей.

 

Помер Едмонд Галлей 14 січня 1742 р. у Гринвічі.

 

Докладніше про Едмонда Галлея

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1