Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Гілтнер Альберт Вільям (27.VIII.1914 — 30.ІХ.1991)

 

Hiltner 

Американський астроном Вільям Альберт Гілтнер народився 27 серпня 1914 р. у м. Континенталь (штат Огайо). Закінчив (1937) університет в Толідо й Мічиганський університет (1942). Упродовж 1943—1971 рр. працював в Єркській обсерваторії (її директор у 1963—1966 рр.). З 1955 р. — професор Чиказького університету. Протягом 1971—1982 рр. — професор астрономії та завідувач кафедри Мічиганського університету й директор Детройської обсерваторії (у м. Енн-Арбор). Заснував оптичну астрономічну обсерваторію (MDM Observatory), де 1986 р. встановлено 2,4 м телескоп названий на його честь.

 

Галузь наукових інтересів Вільяма Гілтнера — зоряна спектроскопія і електрофотометрія. Виконав багато фотоелектричних спостережень зір. Створив (1946) разом з Р. Вільямсом «Фотометричний атлас зоряних спектрів». Разом з Дж. Холом відкрив (1948) лінійну міжзоряну поляризацію зоряного світла. Уклав і опублікував (1956) перші каталоги поляризації світла зір. Вивчав зв’язок між ступенем поляризації і величиною міжзоряного поглинання світла. Конструював електрофотометри, спектрофотометри, електронно-оптичні перетворювачі для астрономічних цілей.

 

На честь науковця названо астероїд 4924 Гілтнер.

 

Вільям Альберт Гілтнер помер 30 вересня 1991 р. у м. Анн-Арбор (шт. Мічиган).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1