Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Ікаунієкс Яніс (28.IV.1912 — 27.IV.1969)

 Ikauniieks

 

Латвійський астроном Яніс Ікаунієкс народився 28 квітня 1912 р. у Ризі. Закінчивши (1937) Латвійський університет, до 1944 р. працював учителем в школі, а далі навчався в аспірантурі Московського університету й одночасно був викладачем в в Латвійському університеті. У 1946 р. ініціював створення сектора астрономії в Інституті фізики і математики Академії наук (АН) Латвійської РСР. Цей сектор згодом виріс у Радіоастрофізічну обсерваторію АН Латвійської РСР (тепер — обсерваторія Балдоне), яку Ікаунієкс очолював до кінця життя.

 

Наукові інтереси Яніса Ікаунієкса — зорі (червоні гіганти). Дослідив просторовий розподіл і кінематичні характеристики червоних гігантів. Очолював фотометричні дослідження червоних зір, керував роботою зі створення каталогу їхніх власних рухів.

 

Багато уваги приділяв науково-популяризаторській роботі. Ініціював створення Ризького відділення Всесоюзного Астрономічно-геодезичного товариства (у 1947—1961 рр. його перший очільник). Був (1958—1969)  першим відповідальним редактором квартальника «Зоряне небо» — одного з перших астрономічного науково-популярного видання в колишньому Радянському Союзі.

 

На честь науковця названо астероїд 284984 Ікаунієкс.

 

Яніс Ікаунієкс помер 27 квітня 1969 р. у м. Рига (Латвія) й похований на території створеної ним Балдонської обсерваторії неподалік від павільйону телескопа Шмідта.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1