Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Обсерваторія Рубін несе до публіки всесвіт своїх відкриттів

03 червня 2023

Започатковано першу свого роду єдину освітню та інформаційно-просвітницьку програму з набором інтерактивних онлайн-практик, присвячених Обсерваторії Рубін та її науковим здобуткам.

 

 

Освітня та науково-просвітницька програма Обсерваторії Віри Рубін (Vera C. Rubin Observatory), яку розпочато першого червня поточного року і яку повністю фінансує Національний науковий фонд США, є свідченням того, що велика астрономічна дослідницька установа наступного покоління ще на етапі будівництва готується до поширення інформації про свою роботу. Коли наприкінці 2024 року розпочнуться наукові дослідження, обсерваторія виконуватиме повний огляд південного неба кожні кілька ночей, щоб вивчати темну матерію, темну енергію та мінливий Всесвіт. «Рубін» поділиться інформацією про результати дослідження з громадськістю.

Докладніше:

Виявлено мінливість рентгенівського випромінювання від струменів чорних дір

31 травня 2023

 

Астрономи тільки відносно недавно виявили, що струмені (джети), які йдуть від чорних дір, випромінюють рентгенівські промені. Те, як в цих струменях відбувається прискорення частинок до такого високоенергетичного стану, досі є загадкою. Одна з провідних моделей того, як такі струмені генерують рентгенівське випромінювання, передбачає, що рентгенівське випромінювання струменів буде стабільним протягом тривалого часу (мільйони років). Однак астроном з Мерілендського університету Ейлін Мейер (Eileen Meyer) та її колеги виявили, що рентгенівське випромінювання статистично значущої кількості струменів змінювалося лише протягом кількох років.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Кемпбелл Воллес Вільям (11.IV.1862 — 14.VI.1938)

 

Kempbell 

Американський астроном Вільям Воллес Кемпбелл народився 11 квітня 1862 р. в окрузі Генкок (штат Огайо). Закінчивши (1886) Мічиганський університет, викладав математику (1886—1888) в університеті штату Колорадо та астрономію (1888—1891) в Мічиганському університеті. Упродовж 1891—1930 рр. працював у Лікській обсерваторії (гора Гамільтон в Каліфорнії). З 1901 р. — директор (з 1931 р. почесний директор) Лікської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Вільяма Кемпбелла — астроспектроскопія (визначення променевих швидкостей зір, спектральні дослідження зір, комет, атмосфери Марса тощо). Доклав багато зусиль для виконання програми визначень променевих швидкостей зір, розпочатої в Лікській обсерваторії в 1896 р. з метою визначення руху Сонця серед зір. У результаті спостережень за цією програмою було виявлено велику кількість спектрально-подвійних зір, що стало основою для подальшого широкого вивчення власних рухів зір і обертання Галактики. Знайшов під час протистояння Марса у 1894 р., що в його атмосфері дуже мало кисню і водяної пари, і що її густина набагато нижче, ніж в земній атмосфері. Упродовж 1898—1922 рр. очолював експедиції Лікської обсерваторії для спостереження сонячних затемнень в різних куточках Землі, серед іншого в Києві у 1914 р.

 

Протягом 1922—1925 рр. — президент Міжнародного астрономічного союзу. Президент (1923—1930) Каліфорнійського університету. У 1931—1935 рр. — президент Національної академії наук США. На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 2751 Кемпбелл.

 

Вільям Воллес Кемпбелл помер 14 червня 1938 р. у Сан-Франциско.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1