Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Кемпбелл Воллес Вільям (11.IV.1862 — 14.VI.1938)

 

Kempbell 

Американський астроном Вільям Воллес Кемпбелл народився 11 квітня 1862 р. в окрузі Генкок (штат Огайо). Закінчивши (1886) Мічиганський університет, викладав математику (1886—1888) в університеті штату Колорадо та астрономію (1888—1891) в Мічиганському університеті. Упродовж 1891—1930 рр. працював у Лікській обсерваторії (гора Гамільтон в Каліфорнії). З 1901 р. — директор (з 1931 р. почесний директор) Лікської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Вільяма Кемпбелла — астроспектроскопія (визначення променевих швидкостей зір, спектральні дослідження зір, комет, атмосфери Марса тощо). Доклав багато зусиль для виконання програми визначень променевих швидкостей зір, розпочатої в Лікській обсерваторії в 1896 р. з метою визначення руху Сонця серед зір. У результаті спостережень за цією програмою було виявлено велику кількість спектрально-подвійних зір, що стало основою для подальшого широкого вивчення власних рухів зір і обертання Галактики. Знайшов під час протистояння Марса у 1894 р., що в його атмосфері дуже мало кисню і водяної пари, і що її густина набагато нижче, ніж в земній атмосфері. Упродовж 1898—1922 рр. очолював експедиції Лікської обсерваторії для спостереження сонячних затемнень в різних куточках Землі, серед іншого в Києві у 1914 р.

 

Протягом 1922—1925 рр. — президент Міжнародного астрономічного союзу. Президент (1923—1930) Каліфорнійського університету. У 1931—1935 рр. — президент Національної академії наук США. На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, астероїд 2751 Кемпбелл.

 

Вільям Воллес Кемпбелл помер 14 червня 1938 р. у Сан-Франциско.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1