Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Хайкін Семен Еммануїлович (21.VIII.1901 — 30.VII.1968)

 

Khaikin 

Російський радянський фізик і радіоастроном Семен Еммануїлович Хайкін народився 21 серпня 1901 р. в Мінську (Білорусія). Здобув (1928) вищу освіту в Московському університеті. Протягом 1930—1946 рр. працював у Московському університеті (з 1935 р. — професор). Упродовж 1945—1953 рр. — співробітник Фізичного інституту Академії наук СРСР (завідувач сектором радіоастрономії в лабораторії коливань).

 

Галузь наукових інтересів Семена Хайкіна — радіоастрономія. Фундатор радянської експериментальної радіоастрономії. Очолював (1947) експедицію до Бразилії, де вперше в світі було виконано спостереження повного затемнення Сонця в радіодіапазоні. Відкрив радіовипромінювання сонячної корони.

 

Керував (1948—1949) створенням першої радянської радіоастрономічної станції в Криму. Створив (1953) у Пулковській обсерваторії відділ радіоастрономії, яким завідував до кінця життя. Керував (1956) спорудженням в Пулковській обсерваторії радіотелескопа з антеною змінного профілю. З його допомогою виконав багато досліджень Сонця, Місяця, планет і позагалактичних об’єктів у радіодіапазоні. Керував розробкою проекту радіотелескопа РАТАН-600.

 

Семен Еммануїлович Хайкін помер 30 липня 1968 р. у Ленінграді (тепер м. Санкт-Петербург, Росія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1