Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Клеменс Моріс Джеральд (16.VIII.1908 — 22.XI.1974)

 

Klemens 

Американський астроном Джеральд Моріс Клеменс народився 16 серпня 1908 р. у м. Грінвілл (шт. Род-Айленд). Закінчивши (1930) Браунський університет, став до роботи (1930—1963) в Морській обсерваторії у Вашингтоні (протягом 1945—1958 рр. — директор департаменту «Морського щорічника», у 1958—1963 рр. — науковий директор обсерваторії). З 1963 р. — викладач астрономії Єльського університету (з 1966 р. — професор).

 

Галузь наукових інтересів Джеральда Клеменса — небесна механіка. Вивчав руху тіл Сонячної системи, досліджував питання вимірювання часу та астрономічних сталих. Під його керівництвом було зроблено повну ревізію методів обчислення руху й мас тіл Сонячної системи. Виконав вичерпний аналіз руху Меркурія та Марса. На підставі дослідження руху перигелію Меркурія підтвердив необхідність застосування теорії відносності в теоретичній астрономії.

 

Президент (1958—1960) Американського астрономічного товариства. Протягом 1963—1967 рр. — редактор журналу «Astronomical Journal». На честь науковця названо астероїд 1919 Клеменція.

 

Джеральд Моріс Клеменс помер 22 листопада 1974 р. у м. Провіденс (штат Род-Айленд), що в США.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1