Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Копал Зденек (4.IV.1914 — 23.VII.1993)

 

Kopal 

Чеський астроном Зденек Копал народився 4 квітня 1914 р. у м. Літомишль, на сході Чехії. Цікавився астрономією з дитячих літ — у 15-річному віці став членом Чеського астрономічного товариства. Вищу освіту здобув у Празькому, Кембриджському (Англія) та Гарвардському (США) університетах. Ще студентом (1935) взяв участь в роботі з’їзду Міжнародного астрономічного союзу в Парижі, де його прийняли у члени МАС. Упродовж 1940—1951 рр. працював у Гарвардській обсерваторії, а також (1942—1951) у Массачусетському технологічному інституті. У 1951—1981 рр. — професор, завідувач кафедрою астрономії Манчестерського університету в Англії.

 

Галузь наукових інтересів Зденека Копала — затемнювані подвійні зорі, Місяць. Визначив параметри великої кількості затемнюваних систем, маси їхніх компонентів. Досліджував перенесення маси в тісних подвійних системах, розглянув еволюцію зір у таких системах. Організував і очолив (1958) спільну роботу Манчестерського університету й обсерваторії Пік-дю-Міді (Франція) з дослідження Місяця. Розробив метод вимірів деталей поверхні Місяця, з допомогою якого було оброблено 60 000 фотографій. NASA використало ці результати під час створення карти Місяця. Був науковим консультантом космічних програм багатьох дослідних установ США, головою Комітету з досліджень Місяця та планет Британської національної ради з космічних досліджень. Співпрацював (з 1958 р.) з NASA (як запрошений співробітник Лабораторії реактивного руху) за програмою дослідження Місяця.

 

За внесок у підготовку програми «Аполлон» отримав у подарунок місячний пил, доставлений з поверхні Місяця, який висипав на могилу Жюля Верна в Ам’єні.

 

Заснував міжнародні наукові журнали: «Icarus» (1962), «Astrophysics and Space Science» (1968), «The Moon» (1970) — був головним редактором двох останніх.

 

На честь науковця названо астероїд 2628 Копал.

 

Зденек Копал помер 23 липня 1993 р. у м. Уілмслоу (графство Чешир), що у Великобританії (похований на Вишеградському кладовищі в Празі поряд з іншими видатними діячами чеської науки і мистецтва).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1