Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Лальман Андре (9.IX.1904 — 24.III.1978)

 

 

Французький астроном Андре Лальман народився 9 вересня 1904 р. в муніципалітеті Сіре-ле-Понтає (регіон Бурґундія). Освіту здобув у Страсбурзькому університеті. До 1945 р. працював у Страсбурзькій обсерваторії, потім — у Паризькій. З 1961 р. — професор Колеж-де-Франс. У 1960—1971 рр. — директор Інституту астрофізики в Парижі.

 

Галузь наукових інтересів — електронно-оптичні приймачі зображення і застосування їх в астрономії. Експерименти з електронної фотографії, розпочаті ним у 1934 р., увінчалися створенням в 1951 р. першої електронної камери (камера Лальмана), призначеної для фотографування слабких небесних об’єктів та їхніх спектрів. Розробив фотопомножувач, призначений для астрономічних досліджень. У Страсбурзькій обсерваторії сконструював високоточний фотометр для вимірювання астронегатівів.

 

У 1960—1962 рр. — президент Французького астрономічного товариства. На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Андре Лальман помер 24 березня 1978 р. в Парижі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1