Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Перше у світі 3D-моделювання розкриває фізику екзотичних наднових

17 вересня 2023

 

Після років цілеспрямованих досліджень і понад 5 мільйонів обчислювальних годин на суперкомп’ютері група науковців створила першу в світі тривимірну гідродинамічну модель випромінювання високої роздільної здатності для екзотичних наднових. Про цю роботу повідомив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ламберт Генріх Йоганн (26.VIII.1728 — 25.IX.1777)

 

Lambert 

Німецький фізик, астроном, математик і філософ Йоганн Генріх Ламберт народився 26 серпня 1728 р. у м. Мюлуз (Ельзас). Освіту здобув самотужки. Протягом 1748—1758 рр. працював домашнім вчителем. Виконував астрономічні спостереження в Цюриху. У Мюнхені брав участь в організації Баварської АН. Повернувшись до Швейцарії, брав участь у геодезичних роботах з уточнення кордону між Італією та Швейцарією. З 1765 р. до кінця життя працював у Берлінській академії наук.

 

Галузь наукових інтересів Йоганна Ламберта в астрономії — комети (їхні орбіти), будова Всесвіту. Розробив метод наближеної оцінки відстані від Землі до комети. Спробував визначити відстань до зір шляхом зіставлення їхньої яскравості. Один із засновників фотометрії. Запропонував першу теорію відбиття світла гладкими матовими поверхнями (запровадив термін альбедо — лат. білість). Вивчав атмосферну рефракцію. Дослідив особливості обертання Юпітера і Сатурна.

 

У книжці «Космологічні листи про устрій Всесвіту» (1761) розширив і поглибив попередні погляди на будову Всесвіту, а також виклав, розроблене ним, учення про структурну нескінченність Всесвіту. Розвинув ідею ієрархічної будови Всесвіту й зробив спробу визначити розміри окремих його систем з фотометричних розрахунків.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 187 Ламберта.

 

Йоганн Генріх Ламберт помер 25 вересня 1777 р. в Берліні.

 

Докладніше про Йоганна Ламберта

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1