Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Леду Поль (8.VIII.1914 — 6.X.1988)

 

 

Бельгійський астроном Поль Леду народився 8 серпня 1914 р. у м. Фор’єр. Вищу освіту (1937) здобув у Льєзькому університеті. Протягом 1939—1940 рр. працював в Інституті теоретичної астрофізики (Осло) і Стокгольмській обсерваторії. Як стипендіат у 1940—1941 і 1946—1947 роках працював в Єркській обсерваторії (США). З 1947 р. — працював у Льєзькому університеті (з 1959 р. — професор).

 

Галузь наукових інтересів Поля Леду — внутрішня будова зір, змінність й гравітаційна нестійкість та утворення зір. Виконав багато розрахунків еволюційних послідовностей моделей зір. Теоретично визначив (1941) верхню межу маси зір, стійких щодо коливань в зоні перебігу ядерних реакцій. Розглянув (1947) процеси конвективного перемішування речовини в зорях-гігантах з неоднорідним хімічним складом. Запропонував (1951) механізм не радіальних коливань змінних зір типу β Цефея.

 

У 1972—1975 рр. — президент вищого програмного комітету Європейської південної обсерваторії. З 1981 р. до 1985 р. — член Ради цієї обсерваторії.

 

Поль Леду помер 6 жовтня 1988 р. у м. Льєж (Бельгія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1