Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Лейтен Якоб Віллем (7.III.1899 — 21.XI.1994)

 

Leiten 

Нідерландський і американський астроном Віллем Якоб Лейтен народився 7 березня 1899 р. у м. Семаранг (острів Ява). Вищу освіту здобув у Амстердамському і Лейденському університетах. З 1921 р. мешкав у США. У 1921—1923 років працював у Лікській, а в 19231930 рр. — у Гарвардській обсерваторіях. З 1931 р. працював у Міннесотському університеті (професор, завідувач кафедрою астрономії у 1937—1975 роках, з 1975 р. — почесний професор).

 

Галузь наукових інтересів Віллема Лейтена — зоряна астрономія. Розвинув метод визначення статистичних паралаксів за власними рухами зір і побудував діаграму Герцшпрунга—Рассела для зір в околицях Сонця. Виконав докладне дослідження всіх зір у радіусі 10 парсек навколо Сонця. Визначив середні абсолютні величини, просторові щільності, просторові рухи для різних груп зір — цефеїд, довгоперіодичних змінних, червоних гігантів тощо.

 

Розпочав (1927) у Гарвардській обсерваторії велику програму визначення власних рухів зір південного неба. Відкрив майже 100 000 зір (що яскравіші 4,5 видимої зоряної величини) з великими власними рухами. Шляхом оцінок кольору слабких зір із великими власними рухами відкрив багато білих карликів. Організував повторне фотографування північного неба на Паломарському телескопі Шмідта щоб отримати спостереження другої епохи Паломарського атласу неба — це дозволяє визначати власні рухи багатьох дуже слабких (до 21-ї зоряної величини) зір. Створив два зоряних каталоги, що містять дані 3583 і 58700 зір відповідно.

 

На честь науковця названо зорю — червоний карлик зоря Лейтена, астероїд 1964 Лейтен.

 

Віллем Якоб Лейтен помер 21 листопада 1994 р. у м. Міннеаполіс (США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1