Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зображення Сонця з високою роздільною здатністю показують, як спалахи впливають на його атмосферу

20 жовтня 2024

 

Сонячні спалахи — це дивовижна річ, яка має глибокий вплив на те, що астрономи називають «космічною погодою». Ці події змінюються залежно від 11-річного циклу активності Сонця, вивільняючи в космос величезну кількість випромінювання в усьому електромагнітному спектрі (від ультрафіолетового до рентгенівського). Наслідки спалахів земляни спостерігають з незапам’ятних часів, зокрема полярні сяйва у високих широтах, але предметом вивчення та прогнозування вони є лише близько півтора століття. Однак про ці драматичні події науковці ще багато чого не знають.

Докладніше:

Астрономи виявили, що дані від «Вебба» суперечать моделям реіонізації

11 жовтня 2024

 

Реіонізація — це критичний період, коли перші зорі та галактики змінили фізичну структуру свого довкілля, а згодом і всього Всесвіту. Загальноприйняті теорії стверджують, що ця епоха закінчилася приблизно через 1 мільярд років після Великого Вибуху. Однак, якщо розрахувати цю віху за допомогою даних спостережень космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), реіонізація завершилася б принаймні на 350 мільйонів років раніше, ніж очікували досі астрономи. Про це йдеться в новій статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Левер’є Жозеф Жан Урбен (11.III.1811 — 23.IX.1877)

 

Leverie 

Французький астроном Урбен Жан Жозеф Левер’є народився 11 березня 1811 р. у м. Сен-Ло (Нормандія). Здобувши (1833) вищу освіту в Політехнічній школі в Парижі, виконував дослідження в галузі хімії під керівництвом Жозефа Ґей-Люссака. У 1837—1846 рр. — викладач астрономії в Політехнічній школі. У 1846 р. очолив створену спеціально для нього в Паризькому університеті кафедру небесної механіки, в 1849 р. — кафедру астрономії. На запрошення Франсуа Араґо перейшов працювати у Паризьку обсерваторію (у 1854—1870 і 1872—1877 був директором цієї обсерваторії).

 

Галузь наукових інтересів Урбена Левер’є — небесна механіка. Опублікував (1839) результати розрахунків взаємних збурень планет і довів стійкість Сонячної системи. Незалежно від Джона Адамса обчислив масу і орбіту невідомої планети, що збурює рух Урана (за координатами, вказаними Левер’є, її відкрив 23 вересня 1846 р. Йоганн Ґалле в Берлінській обсерваторії, планету згодом назвали Нептуном).

 

На підставі тривалих досліджень руху Меркурія показав (1859), що у швидкості зміщення перигелію планети є складова (38″ на століття), яку не можна пояснити впливом відомих тіл Сонячної системи (в зв’язку з цим передбачав існування планети (Вулкан), яка могла б викликати таке збурення). Планета Вулкан мала б лежати ближче до Сонця, ніж Меркурій (загадкову складову в русі перигелію Меркурія згодом пояснили на основі загальної теорії відносності). Низку інших робіт присвятив вивченню орбіт періодичних комет і метеорних потоків, дослідженню можливості утворення астероїдів у результаті розпаду планети під дією приливних сил Юпітера.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, кільце Нептуна, астероїд 1997 Левер’є.

 

Урбен Жан Жозеф Левер’є помер 23 вересня 1877 р. в Парижі.

 

Докладніше про Урбена Левер’є

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1