Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Обсерваторія Рубін несе до публіки всесвіт своїх відкриттів

03 червня 2023

Започатковано першу свого роду єдину освітню та інформаційно-просвітницьку програму з набором інтерактивних онлайн-практик, присвячених Обсерваторії Рубін та її науковим здобуткам.

 

 

Освітня та науково-просвітницька програма Обсерваторії Віри Рубін (Vera C. Rubin Observatory), яку розпочато першого червня поточного року і яку повністю фінансує Національний науковий фонд США, є свідченням того, що велика астрономічна дослідницька установа наступного покоління ще на етапі будівництва готується до поширення інформації про свою роботу. Коли наприкінці 2024 року розпочнуться наукові дослідження, обсерваторія виконуватиме повний огляд південного неба кожні кілька ночей, щоб вивчати темну матерію, темну енергію та мінливий Всесвіт. «Рубін» поділиться інформацією про результати дослідження з громадськістю.

Докладніше:

Виявлено мінливість рентгенівського випромінювання від струменів чорних дір

31 травня 2023

 

Астрономи тільки відносно недавно виявили, що струмені (джети), які йдуть від чорних дір, випромінюють рентгенівські промені. Те, як в цих струменях відбувається прискорення частинок до такого високоенергетичного стану, досі є загадкою. Одна з провідних моделей того, як такі струмені генерують рентгенівське випромінювання, передбачає, що рентгенівське випромінювання струменів буде стабільним протягом тривалого часу (мільйони років). Однак астроном з Мерілендського університету Ейлін Мейер (Eileen Meyer) та її колеги виявили, що рентгенівське випромінювання статистично значущої кількості струменів змінювалося лише протягом кількох років.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Майєр Йоганн Тобіас (17.II.1723 — 20.II.1762)

 

Maier 

Німецький астроном Тобіас Йоганн Майєр народився 17 лютого 1723 р. у м. Марбах-на-Неккарі (Німеччина). Астрономію і математику вивчив самотужки. Протягом 1746―1751 рр. працював у Картографічному бюро в Нюрнберзі. З 1751 р. — професор математики Ґеттінґенського університету (з 1754 р. також директор університетської обсерваторії).

 

Галузь наукових інтересів Тобіаса Майєра ― спостережна астрономія. Визначив з високою точністю селенографічні координати 89 деталей на Місяці, що стали топографічною основою складеної ним карти Місяця (видана в 1775 р.). Знайшов повне геометричне пояснення лібрації Місяця. Склав (1755) дуже точні місячні таблиці для визначення довгот на морі (у 1765 р. отримав премію Британського адміралтейства, оголошену ще в 1713 р. за розробку методу знаходження довготи в морі). Визначив власні рухи 57 зір (ця робота суттєво вплинула на подальший розвиток зоряної астрономії). Склав (1775) каталог 998 зодіакальних зір. Розробив теорію погрішностей пасажного інструменту.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Тобіас Йоганн Майєр помер 20 лютого 1762 р. у м. Ґеттінґен (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1