Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Майєр Йоганн Тобіас (17.II.1723 — 20.II.1762)

 

Maier 

Німецький астроном Тобіас Йоганн Майєр народився 17 лютого 1723 р. у м. Марбах-на-Неккарі (Німеччина). Астрономію і математику вивчив самотужки. Протягом 1746―1751 рр. працював у Картографічному бюро в Нюрнберзі. З 1751 р. — професор математики Ґеттінґенського університету (з 1754 р. також директор університетської обсерваторії).

 

Галузь наукових інтересів Тобіаса Майєра ― спостережна астрономія. Визначив з високою точністю селенографічні координати 89 деталей на Місяці, що стали топографічною основою складеної ним карти Місяця (видана в 1775 р.). Знайшов повне геометричне пояснення лібрації Місяця. Склав (1755) дуже точні місячні таблиці для визначення довгот на морі (у 1765 р. отримав премію Британського адміралтейства, оголошену ще в 1713 р. за розробку методу знаходження довготи в морі). Визначив власні рухи 57 зір (ця робота суттєво вплинула на подальший розвиток зоряної астрономії). Склав (1775) каталог 998 зодіакальних зір. Розробив теорію погрішностей пасажного інструменту.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Тобіас Йоганн Майєр помер 20 лютого 1762 р. у м. Ґеттінґен (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1