Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Майєр Йоганн Тобіас (17.II.1723 — 20.II.1762)

 

Maier 

Німецький астроном Тобіас Йоганн Майєр народився 17 лютого 1723 р. у м. Марбах-на-Неккарі (Німеччина). Астрономію і математику вивчив самотужки. Протягом 1746―1751 рр. працював у Картографічному бюро в Нюрнберзі. З 1751 р. — професор математики Ґеттінґенського університету (з 1754 р. також директор університетської обсерваторії).

 

Галузь наукових інтересів Тобіаса Майєра ― спостережна астрономія. Визначив з високою точністю селенографічні координати 89 деталей на Місяці, що стали топографічною основою складеної ним карти Місяця (видана в 1775 р.). Знайшов повне геометричне пояснення лібрації Місяця. Склав (1755) дуже точні місячні таблиці для визначення довгот на морі (у 1765 р. отримав премію Британського адміралтейства, оголошену ще в 1713 р. за розробку методу знаходження довготи в морі). Визначив власні рухи 57 зір (ця робота суттєво вплинула на подальший розвиток зоряної астрономії). Склав (1775) каталог 998 зодіакальних зір. Розробив теорію погрішностей пасажного інструменту.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Тобіас Йоганн Майєр помер 20 лютого 1762 р. у м. Ґеттінґен (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1