Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Пейн-Ґапошкіна Гелена Сесілія (10.V.1900 — 7.XII.1979)

 

Pein Gaposhkina 

Американський астроном Сесілія Гелена Пейн-Ґапошкіна народилася 10 травня 1900 р. у м. Вендоувер (Англія). Здобула вищу освіту (1923) в Кембриджському університеті. З 1923 р. мешкала в США і працювала в Гарвардському університеті й Гарвардській обсерваторії (перша жінка, яка отримала звання професора і очолила кафедру (1956) в Гарвардському університеті).

 

Галузь наукових інтересів Сесілії Пейн-Ґапошкіної — зорі. Уперше (1925) розглянула фізичні умови в атмосферах зір шляхом порівняння спостережуваних інтенсивностей ліній в спектрах зір різних спектральних класів з інтенсивностями, розрахованими теоретично (на основі теорії, розробленої М. Саха, А. Фаулером, Е.А. Мілном та іншими). Побудувала першу шкалу температур, визначила хімічний склад зоряних атмосфер. Встановила, що відносний вміст елементів у більшості зір однаковий і не відрізняється від спостережуваного на Сонці.

 

Разом зі своїм чоловіком С.І. Ґапошкіним організувала (на початку 1930-х років) у Гарвардській обсерваторії масштабне вивчення різних характеристик змінних зір з платівок гарвардської колекції.

 

На честь науковця названо астероїд 2039 Пейн-Гапошкіна.

 

Сесілія Гелена Пейн-Ґапошкіна померла 7 грудня 1979 р. у м. Кембридж (штат Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1